Някои от тези необичайни пакости са израз на неговата любов
Дете, което е разпиляло брашно и играе. Снимка: Shutterstock
Хлапето още не се е научило да говори правилно, но вече се опитва с всички сили да покаже на мама и татко колко много ги обича. Някои прояви на тази любов са доста особени – например рисува на току що боядисана стена в хола нещо като сърце или бяга по улицата, крие се от вас и лукаво поглежда дали го търсите ...
Не се карайте на хлапето за тези провенения. Ето защо.
Дете, което се облича много бавно. Снимка: Shutterstock
Закъснявате за работа, за важна среща, влак, самолет, но детето се облича бавно. Или по средата на пътя се сеща, че е забравило любимата си играчка у дома. Друг варинт: събира камъчета по улицата, спира на всяко цвете и задава милиони въпроси в минута.
Струва ви се, че то прави това нарочно и започвате да го дърпате и да му се карате, че се бави и мотае. Този сценарий познат ли ви е?
Не забравяйте, че децата живеят в настоящия момент и все още нямат толкова ясна представа за минутите, часовете и въобще за изтичащото време. Те обаче разбират, че сега майка им е наблизо, но скоро ще излезе от къщи, ще замине на накъде и с всички сили се опитват да забавят раздялата.
„Отделянето от майката е важен процес, през който преминава едно 2-3 годишно дете. Бъдете готови за това, че често ще закъснявате и че детето постоянно ще се бави и няма да иска да ви пусне. Добрата новина е, че това не е прищявка или „защото е лошо и проклето“, а знак за истинска любов и нежна обич, обяснява психоложката Патриша Шим.
Молили сте детето си сто пъти да не бяга от вас на улицата, особено ако наблизо минават много коли, но то не обръща внимание на молбите ви, тича и се крие. Това поведение също е знак за голяма любов.
Вашето хлапе вече е разбрало, че може да изследва света независимо от майка си. За него обаче е важно да знае, че все още сте там и ще се отзовете при първия знак за опасност.
То ще бяга от вас отново и отново, но ще поглежда назад, за да се увери, че ще го последвате.
Тези „игри“ понякога могат да бъдат досадни, но показват, че детето ви има доверие. То чувства, че където и да е, майка му винаги ще го настигне, намери и защити. И ако е така, ще може спокойно да тръгне на среща с този голям, непознат свят.
Понякога изглежда, че детето размазва много повече храна върху себе си и околните предмети, отколкото успява да изяде.
В такава ситуация първото нещо, което идва на ум на майката, е да му се скара и категорично да му забрани да си играе с храна.
Но точно на тази възраст детето активно изследва света и експериментирането с храната е един от начините да изрази своето любопитство и интерес към живота.
И е по-добре да го оставите да играе с храната, да я изследва и да се храни с пръсти. Апетитът му ще спечели от това.
Момиченца, които рисуват по стените. Снимка: Shutterstock
Тапети, покрити с рисунки, апликации по завеси с флумастери и рисунки с червило по пода са също израз на творческо мислене, както и играта с храната.
Детето не разбира защо рисуването в скицника се насърчава от родителите, а на голямата снежнобяла стена го грози наказание.
Ако сте били достатъчно строги и убедителни, с времето то ще научи урока.
Разбира се, детето трябва да разбере, че не може да прави каквото иска навсякъде и винаги, но запазването на вътрешната свобода е много важно за него. Затова поне понякога му позволявайте да прави своите малки творчески експерименти.
Една от моите приятелки организираше „Ден на забранените неща“ у дома си веднъж месечно: дъщеря й я караше цял ден да гледа само анимационни филми, да ядат шоколад, а веднъж изсипа торба с брашно на пода, за да си играят.
Много деца искат да им четат всяка вечер отново и отново по една приказка, която цялото семейство вече е научило наизуст. Веднага щом се чуят думите „Те живяха дълго и щастливо“, искат да започнете отново от самото начало и „мъчението с приказката“ продължава.
Разбира се не за да ви дразнят или от злоба.
Децата обичат повтарящите се действия, всякакви ритуали ги успокояват и им дават чувство на сигурност.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари