6 неща, които младите родители е добре да знаят, когато мъничето влезе в дома им
Първото бебе в семейството е голяма радост, но понякога ни сварва неподготвени.
Снимка: Shutterstock
Ако това е първото ви бебе, със сигурност ще сте не просто объркани, но и доста изплашени, когато изведнъж се озовете сами с него и таткото у дома. И дори да сте изчели десетки книги и статии по темата, а в болницата мило да са ви обяснили всичко, което ви е интересувало, притеснението си остава. Какво да правите в такава ситуация?
Ето 6 важни неща, които трябва да знаете за първите дни на бебето. Те ще ви помогнат да се справите по-лесно.
Много майки са притеснени от жълтеникавия цвят на кожата в първите дни. Спокойно, това е нормално!
Снимка: Shutterstock
Възможно е кожата на бебето да жълтее, което да ви кара да си мислите за хиляди болести. А всъщност става дума за най-обикновена бебешка жълтеница, от която страдат почти всички мъници през първите 3-4 дни от живота си. Дължи се на жлъчния пигмент билирубин, който не се изчиства достатъчно добре с изпражненията. Но щом бебето започне да се изхожда редовно, жълтият цвят ще се изчисти.
Това трябва да се следи, защото е показател за храненето на бебето, както и за доста други неща. Но не бива и да се вманиачавате на тази тема и да изпадате в стрес, ако не е като по учебник. По принцип кърмените бебета страдат по-често от диария, защото дебелото черво е все още доста неопитно в отделянето на водата от изпражненията, а кърмата ускорява преминаването на храната през вътрешностите. Но пък това помага на малкото да се изчисти от билирубина. А страховитите черни изпражнения в самото начало са напълно нормални и се наричат мекониум.
Бебетата са нощни птици, така че трябва да се примирите и настроите към това неудобство. Мислете си за него като за временно, тъй като след първата година, а в повечето случаи далеч преди това, от него няма да има и помен. Будуването на бебетата в първите месеци си има и своето обяснение – дължи се на факта, че те все още не произвеждат мелатонин, затова и нямат усещането за ден и нощ.
В началото, докато сте били в болницата, новороденото предимно е спяло и кротувало. Но след 48-ия час то започва да будува и сигнализира, че е гладно, или че има нужда от внимание. Може да ви се стори изведнъж много странна тази промяна, но е напълно естествена и нормална.
Хълцането е също напълно естествено състояние, което малкото ще преодолее.
Снимка: Shutterstock
Доста майки се тревожат, че това е ранен знак за астма, алергия или друго заболяване. Но и това е нормална част от първите дни на бебето. В повечето случаи кихането се дължи на неопитността на малките да издухват носа си, в който има задържана амниотична течност. А хълцането е резултат от свръхвъзбудимостта на мъниците в този период.
Особено, когато става дума за кърмене. Възможно е храненията да не са разпределени равномерно. Ако бебето яде няколко пъти с кратки интервали между хапванията, след това ще направи и по-дълга пауза. В началото просто не трябва да се тревожите за режима на малкото, но все пак внимавайте и гледайте то да има задължително 8 хранения дневно.
По материали от Al Femminile
През зимата децата боледуват по-често и понякога настинката преминава в друго заболяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари