Лекар преглежда бременна на ултразвук. Снимка: Shutterstock
Дълго чаканото бебе носи не само радост на майката, но и тревоги. Още щом види двете чертички на теста за бременност тя започва да се тревожи, да разпитва приятелки, лекари, да чете ... Дали всичко с бъдещото й дете е наред.
И първото нещо, което обикновено прави, е да се втурне към гинеколога, за да направи ултразвук. Така нагледно да се увери, че всичко върви по план.
И всеки път, когато в най-ранните етапи на бременността оплодената яйцеклетка не се вижда на ултразвук или не се чува сърдечният ритъм, тя е силно разтревожена, че нещо с бременността не е наред и, че има риск от спонтанен аборт.
Положителен тест за бременност. Снимка: Shutterstock
В действителност сърдечният ритъм на нероденото бебе е един от най-информативните начини да се провери, че бременността се развива нормално.
Но кога можете да го чуете и на какъв етап трябва да започнете да се тревожите, ако няма сърдечен ритъм?
Ето обяснението на АГ специалист.
Ако изследването с ултразвук се напрви 2-3 дни след закъсняла менструация, все още е твърде рано. Няма как лекарят да чуе сърдечния ритъм на нероденото дете.
Следователно, през 3-та или 4-та седмица, няма нужда да се паникьосвате, ако лекарят не е успял да запише сърдечната честота на вашето бебе.
И срокът се определя в акушерски седмици, които се броят от първия ден на последната менструация, въпреки че всъщност зачеването е настъпило по време на периода на овулация приблизително 10-14 дни по-късно.
Сърцето на плода започва да пулсира още на 22-23-ия ден от вътрематочното развитие, т.е. 3 седмици след очакваната дата на зачеването (или на 4-5-та акушерска седмица). Но лекарите препоръчват ултразвук да се направи на 6-7 седмица - тогава сензорът ще записва точно сърдечния ритъм на плода.
В ранна бременност сърдечният ритъм не може да се чуе с акушерски стетоскоп. Чува се само, ако той се постави върху корема на майката. Но този остарял метод може да се използва след 20-та седмица на бременността.
Жена в начална бременност. Снимка: Shutterstock
Ако гинекологът не чуе сърдечния ритъм на нероденото дете, това е повод за безпокойство, защото може да е сигнал, че бременността не се развива или, че във феталния сак няма плод.
Но това се случва рядко и без допълнителни изследвания не е причина жената да се тревожи.
1. Периодът на бременността е определен неправилно
Ако жената има късна овулация - не на 12-14-ия ден от цикъла, а на 16-20-ия ден, тогава действителната гестационна възраст може да се различава значително от акушерската.
Акушерските седмици обикновено се изчисляват въз основа на среден показател: цикълът е точно 28 дни, овулацията настъпва строго на 14-ия ден. Тогава има смисъл да отидете на ултразвук след 2 седмици закъснение.
Но ако например зачеването е настъпило на 20-ия ден от цикъла, тогава трябва да отидете на ултразвук седмица по-късно, отколкото при стандартен цикъл.
2. Жената има нередовен цикъл
Изчисляването на точната дата на зачеване се превръща в проблем за тези жени, които имат нередовен цикъл. Това е възможно след кюретаж , синдром на поликистозни яйчници, хипотиреоидизъм и други нарушения в работата на хормоналната система .
Когато няма менструация в продължение на 2-3 месеца и след това тестът изведнъж покаже положителен резултат, е доста трудно да се определи периодът на бременност.
След това лекарят може да се съсредоточи върху размера на плода. Ако няма сърдечен ритъм по време на първия ултразвук, обикновено той назначава следваща среща след седмица. Важно е да се следи развитието на плода.
3. Ултразвукът е извършен неправилно
В ранна бременност ултразвукът се извършва трансвагинално, т.е. сензорът влиза във влагалището. Това се налага, тъй като ембрионът е още много малък и са възможни грешки.
Ако направите ултразвук на корема, резултатите няма да бъдат толкова информативни.
Проучванията показват, че ако се направи ултразвук в ранен стадий на корема, надежността на информация намалява в 20%, а също така се увеличава рискът да не се открие извънматочна бременност.
3. Плодът е замръзнал в развитието си
Така че, ако сте абсолютно сигурни, че сте в 7-ата гестационна седмица или в 9-10, тогава липсата на сърдечен ритъм на плода може да е тревожен сигнал. Трябва да се уверите, че не е станала грешка, например опитайте да направите ултразвук след два дни при друг специалист.
Липсата на сърдечен ритъм на този етап може да означава риск от спонтанен аборт. Най-вероятно е възникнала генетична патология и плодът не се развива.
Мона Василева
Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари