Почти полунощ е, а детето няма намерение да спи. Какво да правим
Момиченце гушка мечето си и не може да заспи. Снимка: Getty
Ритуалите за приспиване сигнализират, че е време за почивка. Те включват определена последователност от действия, които успокояват и отпускат детето. Настройват го на вълна сън.
Има много варианти и заедно можете да изберете този, който ви подхожда, съветва психоложката Наталия Найман.
Тези ритуали трябва да се извършват ежедневно, по едно и също време. Така че възрастните също ще трябва да положат известни усилия.
Майка чете приказка. Снимка: Getty
1. Прочетете приказка. Когато детето си легне, най-традиционният ритуал е да му се прочете книжка или да му изпеете приспивна песен. Но може да добавите още повече значение към този прост алгоритъм. Например винаги канете детето си да избере книжката, която ще чете преди лягане. Това, освен всичко друго, ще му помогне да се почувства участник в събитието.
Друг вариант е да изберете специална, дълга „нощна“ книга, разделена на много глави, която да четете само преди лягане.
2. Преди лягане можете да организирате ритуално „чаено парти“ . Например със запалени свещи или с приглушена светлина, за да настроите детето за сън.
Можете да засилите ефекта. Опитайте да намерите забавна чаша за вашето дете със снимка на спящо животно или сложете негова снимка, на която то спи в забавна поза.
3. Играта с вода преди лягане може да стане ритуална. Водата създава спокойствие и има положителен ефект върху емоционалното ви състояние. Можете детето да прелива вода в купи от малка лейка, да хвърля играчки във ваната и след това да ги изважда с чаша, сито и т.н. Вариантите са много.
4. Ритуалът „радостното събуждане“ помага и на детето да заспи, например, ако то знае, че на сутринта ще намери изненада под възглавницата.
Това може да бъде не само малка играчка или пощенска картичка с добри пожелания, но и писмо в плик, описващо някакво интересно занимание, което го очаква през деня („Днес ще печеш кифли с майка си!“, „След сън, нещо те очаква”) баба е на гости” и др.).
Лесно е да обясните изненадата: „Гномите видяха колко сладко спиш и решиха да те зарадват.“
Дете, което спи спокойно. Снимка: Getty
Можете също така да се обърнете за помощ към любимия му приказен или анимационен герой.
И не забравяйте да напомняте вечерта: „Колкото по-бързо заспиш, толкова по-бързо ще дойде утрото“.
5. Ако детето вече е пораснало, можете да опитате тази техника: сложете го в леглото, изгасете лампите, включете нощната лампа (ако използвате такава), седнете на пода или на стол наблизо и обменете впечатления от деня.
Преди лягане е по-добре да се съсредоточите върху положителните и особено приятни моменти. Разкажете му какви интересни неща са ви се случили и го помолете да сподели радостите си.
Ако детето ви е превъзбудено, кажете кратка фраза: „Време е да си лягаме!“
Може да се наложи да го повторите няколко пъти. Винаги правете това спокойно, без да заповядвате и да повишавате тон.
Каквото и да се случи, възрастните не трябва да се отклоняват от установената процедура. Ако отстъпите поне веднъж, детето веднага ще приеме изключението за правило и ще трябва да започне всичко отначало.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари