6 сигнала издават, че детето я притежава
Момиченца, които си говорят. Снимка: Shutterstock
Детето е чувствително, наблюдава и се впечатлява от всичко около него. И радостните и тъжните събития го вълнуват силно. Прекалено силно.
Дали не е хиперчувствително или просто е по-емоционално. Да се притесняваме ли?
6 ключови умения, които притежават емоционално интелигентните момчета и момичета изброява психоложката Рим Рауда и дава насоки как да ги развиваме.
Проверете дали вашето дете ги притежава.
Момиченца играят на доктор. Снимка: Shutterstock
Това означава, че децата добре се ориентират в чувствата на другите хора и с лекота „разчитат“ езика на тялото и изражението на лицето.
Например, детето ви се връща от градината и разказва, че приятелят му е бил много тих днес - и когато му е придложил да си играят, той е отказал. Затова се тревожи и предполага, че той е разстроен от нещо.
Как да развием умението. Говорете с децата си по-често за това как е минал денят им, как са се държали тези, с които са общували – какво може да са почувствали. Така детето ще започне да разпознава по-добре емоциите.
Детето не само разбира как се чувстват другите , но и проявява загриженост и предлага помощ. Например, то ще подкрепи приятел, който плаче и е разстроен, защото си е загубил любимата играчка.
Как да развием умението. Най-лесният начин е сами да проявите съчувствие. Когато детето ви види да се грижите за баба или дядо или за болен съсед, то ще приеме този модел на поведение.
За съжаление това умение е слабо развито дори при много възрастни. Но емоционално интелигентните деца споделят чувствата си. Например, вашият син или дъщеря може да признае, че се чувства зле, защото не може да нареди пъзела. Ими пък се чувства въодушевен, защото е успял на олимпиадата.
Как да развием умението. Говорете ясно за емоциите: „Ядосан съм, защото не мога да намеря ключовете си“ или „Тъжен съм, защото се разболявам“. Така детето ще разбере, че да говори за емоциите си е естествено.
Момиченца играят. Снимка: Shutterstock
Детето бързо се адаптира към променящия се дневен режим и не се тревожи много за това. Например, ако трябва да отмените розходката, защото вали, няма няма да избухне в плач. Може да е малко тъжен, но ще намери алтернатива.
Как да развием умението. Отново всичко започва от родителите. Бъдете гъвкави и реагирайте спокойно на житейските несгоди. Опитайте се да намерите решение на проблема заедно с детето.
Детето не само слуша, но и чува: разбира какви емоции изпитвате и пита за тях. Задава въпроси и проявява искрено любопитство.
Как да развием умението. Когато детето има какво да разкаже, му отделете цялото си внимание. Осъществете зрителен контакт, оставете всичко друго настрана.
То ще разбере колко е важно да бъдеш изслушван внимателно и подкрепян. Също така си струва да го отучите да прекъсва другите по време на разговор.
Друго умение, което не всички възрастни притежават. Високата емоционална интелигентност помага на детето да се справи самостоятелно със силните си чувства и да запази спокойствие в трудна ситуация. Например, когато загуби първия сет в тениса, то няма да избухне в сълзи и да хукне към съблекалнята, а ще използва момента, за да си поеме дъх и да се подготви за успешен втори сет.
Как да развием умението. Опитайте се да не крещите на детето, не изпадайте в истерия, дръжте се спокойно, показвайки му, че всичко може да се разреши. Можете да практикувате с него техниката „пауза и дишане“ и да броите до 10 в онези моменти, когато то е много притеснено.
По материали на Cnbc.com, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари