Защо и до днес родителите вярват в тях
Момиченце по време на ваксинация. Снимка: Shutterstock
Един от най-устойчивите митове, е че ваксината срещу морбили причинява аутизъм. Той става причина за масов отказ от имунизация и взривове от инфекцията в цял свят. Така една позабравена болест „възкръсна“ с нова сила през 2017 , а сега отново надига глава.
В първата част на материала педиатърът д-р Артем Кабанов развенчава някои от най-популярните митове. Например че: морбили е болест от миналото, че се заразяват само децата, че е добре да преболедуват, а не да се ваксинират, че болестта протича леко, че хигиената може да опази детето от вируса и, че може да се лекува с витамин А и „природни“ средства.
Сега продължаваме.
Корените на този мит са от 1998 г., когато престижното научно списание The Lancet направи може би най-лошия гаф в своята история.
На страниците му е публикувана статия на д-р Андрю Уейкфийлд, в която авторът свързва въвеждането на ваксината MMR (морбили, паротит и рубеола) с развитието на аутизъм и чревни възпаления при децата.
Медиите разпространяват новината по целия свят. Следват масови откази от ваксинация и резултатите не закъсняват: в различни страни избухват огнища на морбили, придружени от детска смъртност.
Учените поставят под въпрос достоверността на откритията на Уейкфийлд.
Оказва се, че неговото проучване включва наблюдение само на 12 деца и причинно-следствена връзка между ваксината и аутизма никога не е била доказана.
След внимателно и добросъвестно разследване ръководството на The Lancet оттегля статията и я обявява за измамна. Слухът обаче вече е пуснал корени и „връщането на джина обратно в бутилката” не е така лесно.
Митът е жив и днес някои родители все още се страхуват от „постваксиналния аутизъм“ и отказват да ваксинират децата си.
Митът се подхранва допълнително от факта, че първото приложение на ваксината приблизително съвпада с възрастта, в която се проявяват и симптомите на аутизъм. Но, както казват учените, “след” не означава “заради“.
Бебе, което получава ваксина. Снимка: Shutterstock
Съгласно официалните инструкции за употреба, приложението на комбинираната ваксина (срещу морбили, паротит и рубеола) не се препоръчва при деца, които са алергични към неомицин и кокоши яйца, както и към други компоненти на лекарството.
Говорим обаче за тежки анафилактични реакции.
Ако алергията не е анафилактична, ваксина може да се направи.
Американски учени смятат, че не е необходимо предварително да се правят тестове за алергия нито други специални изследвания. След процедурата обаче детето с алергии трябва да остане известно време в болницата, за да се наблюдава.
Това не е вярно. За разлика от варицелата, морбили не повтаря. След като човек се възстанови от болестта, повторното заразяване е изключено.
След ваксинация имунитетът не е толкова силен.
След първата ваксинация, която се прави на една година, само 95% от децата придобиват имунитет, 5% остават податливи на инфекция.
Втората ваксина помага за развитието на имунитет при 99% от ваксинираните.
Но силата на имунитета намалява 10-15 години след това.
Тези факти още веднъж показват колко е важно да се ваксинират всички деца. В този случай, дори ако станат податливи на вируса, няма да боледуват тежко.
За пореден път статистиката не подкрепя „конспиративната теория за ваксините“.
Според експертите на СЗО масовата ваксинация през 2000-15 г. е помогнала и е намалила смъртните случаи от морбили в световен мащаб със 75%.
Ваксинацията е спасила живота на 20,3 милиона деца.
Може би е добре всеки да помисли разумно и сам да се убеди, че няма „световен заговор“ населението да бъде унищожено чрез ваксините.
Правителствата по света се водят от простото желание да спестят пари: превенцията и ваксините струват много по-малко от лечението и премахванетао на огрищата на зараза.
Мона Василева
След дълго излагане на суровото време и свръхчувствителност, кожата жадува мощно подхранване.
Снимка: Sensibel
Периодът преди и по време на бременността предоставя възможност за поддържане на по-добър хранителен статус на майката.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари