Кои са причините за тръшкането, в коя възраст се проявяват и какви видове истерии може да очаквате
Тръшкането е нормален етап от растежа на детето.
Снимка: Shutterstock
Детските капризи определено не са приятни – нито за родителите, които обикновено потъват в земята от срам, защото най-често се случват на публични места, нито за околните, които понякога реагират с видимо раздразнение. Не са приятни и за детето, макар то да не може да обясни защо прави всичко това.
Те обаче са напълно нормална част от растежа на малчугана и важна стъпка от неговото емоционално и психологическо развитие. Може да се каже, че това е и своеобразна форма на протест, чрез която детето опитва да отстои своята позиция в света. Но това е само привидната и по-скоро повърхностната страна на нещата. В действителност е доста по-сложно.
Обикновено се случва между първата и третата година.
Снимка: Shutterstock
Обикновено истеричните прояви на малките се случват в периода между първата и третата година. И затова си има съвсем логична причина. Това е периода, когато детето опитва да се справи със своите емоции, утвърждава социалните си умения, иска да бъде самостоятелно, но за всичко това не му стигат нито думите, с които да изрази чувствата си, нито зрелостта, за да разбере какво точно се случва. И то реагира по единствения възможен за него начин – чрез тръшкане, тропане с крак, рев, писъци, лягане по земята.
Не му се сърдете, така детето се учи да контролира емоциите си. Вместо да му се карате в този момент, по-добре опитайте да го успокоите, защото то има нужда именно от това. Имайте предвид, че чрез проявата на капризи, малчуганът се подготвя да разбере и света, който го заобикаля.
Напълно възможно е истеричните прояви да продължат и след 3-годишна възраст, тъй като развитието на всяко дете е индивидуално.
Понякога капризите са породени от конкретна случка или ситуация, в която попадате с детето – например, докато пазарувате в магазин и то съзира плюшена играчка, която отчаяно започва да иска. Най-често получава отказ, което ескалира истерията и привлича вниманието на околните.
Възможно е обаче капризът да се прояви без никаква видима причина (за вас най-вече), но в основата си най-често детето има сериозно основание да реагира по такъв начин. Например, при силно разочарование, ако кулата от кубчета постоянно пада и не иска да се задържи. В този случай истеричната проява е по-скоро предизвикана от гняв, а не е така драматична като тази в магазина.
Като цяло силните емоции са една от най-честите причини за проява на капризи в тази възраст. В това число специалистите включват: страх, яд, тревога, дори срам. Проблемът е, че детето не успява да се справи с тях и затова реагира по истеричен начин.
Други чести причини са капризните прояви, породени от конкретни емоционални ситуации (не като тази в магазина). Такива могат да бъдат: умора, глад, желание за сън, стрес и свръхстимулация.
Темпераментът също има значение. Децата, които лесно се ядосват, е много по-вероятно да проявяват и по-често капризи, които да бъдат доста драматични. Има значение и колко бързо и силно малките реагират на разочароващи събития.
Има различни видове и съответно причини за капризите. Но най-често родителите се сблъскват с три истерични прояви.
И е винаги в моментите, когато най-много бързате. Детето категорично отказва да облече дрехите, които сте му подготвили или се бави прекалено по време на обличането. Всъщност този проблем може да бъде решен с малко хитрости от ваша страна. От вечерта заедно с детето изберете какво ще облече на сутринта. Така то ще остане доволно, защото изборът ще бъде негов и ще се почувства по-самостоятелно и пораснало. Разбира се, предварително подгответе два или три варианта на дрехи, подходящи за сезона, за да няма неприятни изненади. В крайна сметка предварителният избор е ваш, но крайният е негов. Също така събуждайте малчугана половин час по-рано, за да имате наистина време, ако се появи някакъв проблем.
Грешките, които не бива да правите сутрин при такъв каприз, е припряност и нервност. Ако реагирате по този начин, детето ще разчете сигналите като покана за игра от ваша страна и бавенето ще стане още по-голямо. Но ако запазите спокойствие, то ще реши, че е скучно и няма да опитва повече.
Има и още нещо. Важно е да разберете и истинската причина за тази проява. Възможно е детето да изпитва някакво притеснение и затова да отказва да облече подготвената дреха. Това може да означава нещо конкретно - трудности със закопчаването на копчетата, или косвено – в детската градина се е скарало с приятелче и отиването там го притеснява.
Детето може да прояви каприз и по отношение на храната.
Снимка: Shutterstock
И в този случай не става дума за каприз към конкретна храна – като броколи да речем, а към всяка храна, която му бъде поднесена. Отново трябва да запазите спокойствие, да проявите търпение, но и креативност, когато приготвяте ястията за малчугана. Ако те са шарени и интересно поднесени, със сигурност то ще забрави за капризите.
Но и в този случай е важно да помислите внимателно за истинската причина за тази проява. Възможно е да изпитва известен дискомфорт в момента и просто да не иска да яде. Или да му поднасяте твърде големи количества, очаквайки всичко да бъде изядено. Не забравяйте, че детският стомах е много по-малък. Всъщност ориентирът ви е лесен – голям е колкото юмручето на малкото. А нищо чудно да е в началото на разболяване.
В никакъв случай не използвайте заплахи, за да принудите детето да се нахрани. Така няма да постигнете нищо, но пък може да го накарате да намрази определени храни.
И това се случва обикновено в часовете, когато то вече трябва да е в леглото. Или пък се заседява твърде дълго пред телевизора. И в двата случая не е полезно за детето.
Най-честата грешка на родителите е демонстративно спиране на телевизора и изпращане на детето в леглото. Но това може да доведе до яростна реакция от негова страна. Затова, преди да го сложите да си легне, внимателно изслушайте мотивите му защо иска да си догледа филмчето. Поставете се на негово място и вижте дали това не е по причина, че се страхува от тъмнината в стаята и отлага лягането, а може би не иска да остане само или пък просто е все още пълно с енергия след по-емоционално прекарания ден. Така ще знаете и как точно да реагирате според причината за каприза.
Деси Тодорова по материали от UPPA
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари