Какви ще бъдат децата родени след 2025 г.
Дете, озарено от дъгата. Снимка: Shutterstock
Преди да успеем да свикнем с Алфа поколението и с тяхната мания по джаджи и „разговори за важни неща“, се появи ново поколение – Бета.
Какви ще бъдат децата родени след 2025 г?
Класация на родените през последните 100 години:
Поколение Бета: 2025-2039 г.
Поколение Алфа: 2010-2024 г.
Поколение Z/Зумери: 1997-2009 г.
Поколение Y/Милениали: 1981-1996 г.
Поколение Х: 1965-1980 г.
Бумъри: 1946-1964 г.
Мълчаливото поколение: 1928-1945 г.
Нека припомним, че така нашумелите Зумери , или поколението Z, включват родените между 1996 и 2013 г. Сега те вече са на 11 до 28 години – там са и днешните тийнейджъри и млади хора, които само в горната граница се пресичат с Милениалите - поколението Y.
Поколението А, или Алфа , включва тези, които все още са ученици - родените от 2013 г. до 2024 г.
Те буквално се раждат с телефони в ръце, гледат TikToks , а мисленето им е ограничено само до клиповете. Постоянно ги критикуваме, опитваме се да ограничим потреблението на джаджи, учим ги на уважение към по-възрастните, но те продължават да вървят по своя път. и
Наскоро социолози съобщиха, че ново поколение B, или Бета, започва от 2025 г. и ще продължи до 2039 г.
Но какво ще бъде? В момента експертите имат само предположения.
Дете тича по брега. Снимка: Shutterstock
Така че, вероятно, Бета поколението, ще са деца на зумерите и само частично на милениумите. Защото ще бъдат родени от тези, които днес са на 20-30 години.
Вече можем да кажем с увереност: Бета ще са не само второто цифрово поколение, но и наследниците на тези, които са на “ти“ с джаджите и изкуствен интелект, което означава, че няма да имат толкова силен конфликт между поколенията.
Ако сте над 35 години, вероятно си спомняте аналоговото си детство, когато никой дори не е мечтал за смартфони, анимационни филми се пускаха само сутрин и много хора имаха черно-бели телевизори.
И, разбира се, сега смятаме, че децата ни са твърде зависими от таблети, смартфони и компютри.
Децата, родени през следващото десетилетие, ще се научат да живеят не само в интернет.
Вече има тенденция сред тийнейджърите да се отказват, защото са пренаситени от социалните мрежи, а на пазара на интернет услуги настъпват глобални промени.
Заигравайки се с джаджи, Бета поколението ще намери начин да се забавлява не само със смартфони, но и ще разбере, че телефоните трябва да ни служат: да ни помагат в ученето и работата, а не да ни правят техни роби.
Дете бере билки. Снимка: Shutterstock
Бета поколението, подобно на техните предшественици Алфа , ще израсне в свят, в който непрекъснато се говори за опазване на околната среда. От малки те ще рециклират хартия и пластваса и ще изхвърлят боклука разделно.
Те ще имат почти вродено умение да пестят вода и електричество (сякаш сме се върнали 100 години назад). И съзнателно ще предпочитет продукти, направени от рециклирани материали.
Но, за съжаление, Бета поколението ще разбере, че всички усилия за опазване на природата не са достатъчни. Екологичната ситуация непрекъснато ще се влошава, катаклизмите на планетата ще зачестяват и новото поколение ще разбере, че ресурсите не са неограничени и може да се сблъска с остър недостиг.
Възможно в зряла възраст да им се наложи да преразгледат методите за получаване на енергия.
Понякога чувствате ли, че животът се променя твърде бързо? Преди 10 години професията на блогър беше мечтата на младите хора, но сега дейността им е силно ограничена.
Икономическите, политическите, екологичните, технологичните, социалните и други сфери се променят толкова бързо, че едва ли можем да сме в крак с тях.
Бета поколението, с тяхното повърхностно мислене и способност за работа с AI, ще се научи бързо да се адаптира към промените. Те ще бъдат по-гъвкави и издръжливи.
Тъй като технологията заобикаля бета поколението навсякъде, те напълно ще забравят как да правят много неща, които са елементарни за нас. Дори и сега много деца не знаят как да връзват връзките на обувките, тъй като детските обувки се правят с велкро. Тенденцията ще продължи и занапред.
Умен дом, печки, климатици, които се включват през приложение на смартфон, невронни мрежи, които мигновено генерират текст, песен или клип... Всичко е по-лесно, но новото поколение няма да има енциклопедични знания и умения за оцеляване.
Следователно, вашата работа като родители или баби и дядовци е в свободното си време да научите децата си на основни практически умения. Не пропускайте да играете заедно настолни игри, да ходите на походи, да четете книги и да гледате стари филми, за да видят как са живели хората в миналото.
Поколението на зумерите е първото, което не се страхува и търси помощта на психолози за себе си и за децата си. Те ще се опитат да изградят по-екологични отношения с децата. И ако не успеят, ще отидат на семеен терапевт или ще изпратят отрочето си на детски психолог.
Ето защо Бета поколението ще знае много повече за психичното здраве от всички предишни поколения взети заедно. Те често ще се обръщат към специалисти и ще се изненадате неведнъж, когато чуете от тях за токсични взаимоотношения и неекологични методи на наказание.
И ние, по-старите поколения, ще трябва да се адаптираме към тази реалност.
По материали на Parents.com. Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари