Кралицата на Йордания защитава правата на жените и пише детски книжки
Принцеса Рания. Снимка: Getty
Кралицата на Йордания Рания с право се смята за една от най-красивите и стилни кралски особи.
След като през 1999 г., тя стана кралица и доказа на целия свят и на себе си, че една кралица може да бъде ярка, образована и в същото време много грижовна и отговорна към семейството си.
Абдула и Рания се ожениха през 1993 г. и оттогава връзката им само се засили: Рания подкрепя краля във всичко, помагайки му да подобри отношенията си с други страни и да подобри живота в Йордания.
Наскоро красивата кралица навърши 53 години. Тя е автор на детски книги и страстно защитава правата на жените
Ето 10 интересни факта от нейната биография.
Когато Абдула ѝ предлага брак, Рания го кара да обещае, че ще водят обикновения живот както всички обикновени хора. Принцът веднага се съгласява: въпреки че е най-големият син на царя, той не е негов наследник.
През 1965 г. крал Хюсеин промени закона, така че след смъртта му властта да отиде при по-малкия му брат, а не при най-големия му син.
Рания не обича да си спомня деня, в който научава, че ще става кралица: „Беше ужасно. Съпругът ми се прибра и каза: „Татко иска аз да наследя трона. Погледнах го и си помислих: така се чувства човек, когато небето се стовари на главата му.”
Рания била сигурна, че нейният „щастлив живот е свършил“. Въпреки това тя бързо се мобилизира: „Реших за себе си: ако ми е писано да бъда кралица, трябва да направя всичко, за да бъда добра, много добра кралица.
Крал Абдула II и кралица Рания със семейството на 70-ия Ден на независимостта на Йордания на 25 май 2016 г. Снимка: Getty
Рания е родена в Кувейт в палестинско семейство. Баща ѝ е педиатър, а майка ѝ домакиня. Въпреки факта, че семейството има три деца, родителите дават на дъщерите си възможност да получат добро образование.
Рания учи в британско училище, а през 1991 г. получава бакалавърска степен по бизнес администрация от Американския университет в Кайро.
Рания чете новата си книга „The Sandwich Swap“ на деца от местното училище. Снимка: Getty
Малко хора знаят, но кралица Рания е талантлив писател. Има четири книги за деца. Първата е „Подаръкът на краля“ и е посветена на покойния крал Хюсеин, баща на крал Абдула II.
След нея кралицата публикува още три книги: „Вечната красота“, „Маха на планините“ и „Размяна на сандвичи“, история за приятелството, която Рания е вдъхновена от детството си.
Рания е много отговорна в задълженията си на кралица. През 1995 г. тя основа фондацията Jordan River, която се занимава с проблемите на безопасността на децата.
През 2013 г. кралицата основа Фондация за образование и развитие и по-добър живот на децата и младите хора. Фондацията им осигурява знания, умения и стратегии, за да успеят в един непрекъснато променящ се свят.
През май 2014 г. тя стартира Edraak (на арабски „образование“), организация, посветена на предоставянето на качествено онлайн образование на арабски.
Кралят на Йордания Абдула II, съпругата му кралица Рания и (2-а в ляво), престолонаследникът Ал Хюсеин (вдясно) и принц Хашем (вляво) на церемонията по дипломирането на Принцеса Салма от Международната академия през 2018 г. Снимка: Getty
Крал Абдула II и Рания имат четири деца: двама сина, Хюсеин и Хашим, и две дъщери, Иман и Салма.
Семейството има много тясна връзка между родители и деца: йорданското кралско семейство е едно от малкото семейства, които не се страхуват да показват чувства публично.
Миналата година най-голямата дъщеря на Рания, Иман, се омъжи и се премести в САЩ. А през юни тази година най-големият син на кралското семейство принц Хюсеин се ожени. Той и неговата булка, принцеса Раджва, ще станат следващите крал и кралица на Йордания.
Рания разговаря с бежанки. Снимка: Getty
Въпреки че кралица Рания е мюсюлманка, тя се застъпва за правата на жените. Тя носи европейски дрехи и говори открито за тревогите си относно положението на жените в ислямското общество.
Университетът на Ексетър в Обединеното кралство ѝ присъди почетна докторска степен по право „за заслугите ѝ за насърчаване на ролята на жените в съвременния свят и за приноса ѝ в развитието на евро-арабските отношения“.
Рания е една от малкото кралски особи, които са активни в социалните мрежи. През 2008 г. кралицата първа стартира собствен канал в YouTube, в който приканва зрителите да изразят мнението си за Близкия изток и да говорят за табутата, пред които са изправени.
Кралицата има страници в Twitter, Instagram и Facebook. Тя ги използва за създаване на междукултурни връзки, както и за подкрепа на важни събития.
Кралица Рания е получавала награди от много страни, включително: Бахрейн, Бруней, Германия, Италия, Япония, Холандия, Норвегия, Португалия, Испания и Швеция.
През 2007 г., по време на Световния икономически форум в Давос, тя бе призната за първия изтъкнат застъпник на УНИЦЕФ за правата на децата.
А през 2008 г. получи наградата за лидерство на Дейвид Рокфелер.
През 2010 г. получава наградата „Арабски рицар” от Арабския благотворителен форум. А през 2015 г. кралица Силвия ѝ връчи Световната детска награда от Шведската фондация за световно детство.
Кралица Рания кралица Летисия от Испания. Снимка: Getty
Кралица Рания поддържа добри отношения с всички кралски семейства в Европа, но тя има най-близки отношения с кралица Летисия от Испания. Двете често могат да бъдат видени заедно на официални събития в различни държави, а реакциите им показват колко са щастливи една за друга.
Рания пристига в Уестминстърското абатство преди коронясването на крал Чарлз III и кралица Камила 2023 г . Снимка: Getty
През 2019 г. избухна скандал: в пресата се появи информация, че кралица Рания харчи милиони за дрехи и аксесоари. В отговор на това кралицата публикува информация във Facebook, която доказва, че на практика не купува дрехи.
Като съпруга на краля, Рания винаги внимателно следи разходите. Повечето от нещата, които кралицата облича на събития, наема или получава като подарък от различни производители. Тя се опитва да подкрепи местните дизайнери, като предимно носи рокли от йордански модни къщи.
По материали на Parents, Мона Василева
Първото бебе в семейството е голяма радост, но понякога ни сварва неподготвени.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари