Когато в грижите за бебето те се водят от съвети на приятели и остарели принципи
Усмихнато бебе. Снимка: Shutterstock
Младите родители са старателни. Понякога прекалено. Повечето четат или търсят съвети от форумите в интернет. Някои се доверяват на съвети на приятелки или на майки и баби, които са до тях в първите дни, когато новороденото дойде у дома.
И повечето грешки, които допускат, са от прекомерни грижи, страх и „съвети“ от едно друго време.
Щастливо бебе. Снимка: Shutterstock
Често майките се престарават и всеки ден къпят бебето си в разтвор на калиев перманганат. „За здраве, за предотвратяване на инфекции“ – обясняват те.
Това не е полезно и дори може и да навреди на бебето. Има смисъл да го къпете в разтвор на калиев перманганат само докато пъпната рана заздравее.
"Розовата вода" изсушава прекалено кожата и при продължителна употреба може да причини люшене и белене.
Какво да правите: след като пъпната рана заздравее, къпете бебто в обикновена топла вода. Използвайте измивно олио, пяна или мек хипоалергичен гел веднъж седмично. Не по-често, за да не лишите кожата на бебето от естествената й защита.
Бебе по памперс. Снимка: Shutterstock
Често майките се оплакват, че бебето има обрив и кожата му е раздразнена от „тези ужасни памперси“.
Всъщност това уникално изобретение на човечеството помага да запазите кожата на вашето бебе суха и чиста и следователно здрава. Но само, ако използате памперса правилно.
Какво да правите: Важно е да запомните няколко прости правила: памперсът трябва да се сменя поне веднъж на всеки три часа и след всяко изхождане.
Много важва е да правите и „въздушни бани“ всеки път, когато сменяте пелените. Оставете бебето голичко за известно време.
Ако възникне алергична реакция, опитайте да смените марката на пелените.
Бебе с плетено костюмче. Снимка: Shutterstock
Типична грешка на повечето родители е страхът им бебето да не настине. Затова го обличат „топличко“ с няколко ката дрешки, завиват го с одеяла, включват допълнително отопление, без изобщо да се замислят, че за детето преграването е дори по-опасно от простудата.
Работата е там, че дори при леко прегряване бебето се изпотява по цялото тяло обилно и наведнъж. Това овлажнява кожата и всеки най-лек полъх и течение може да предизвика настинка.
Освен това навличането с много дрешки причинява сърбящ обрив по кожата. И, ако мислим глобално, прегряването има неблагоприятен ефект върху цялата нервна система.
Какво да правите: Обличаме бебето на принципа „като себе си“ плюс един слой.
Избирайте одеяла от естествени тъкани и редовно проветрявайте стаята, като помните, че най-добрата температура за бебето е 23-24 градуса.
Според новите родители рязането на ноктите на бебето не е лесна задача. Това може да е вярно, ако са избрали грешен инструмент.
Какво да правите: Трябва да подрязвате ноктите на бебето, защото те растат. По-добре е да правите това по-често, тъй като под тях се натрупват бактерии. А и то може лесно да се одраска.
Купете специални тънки детски ножици със заоблен връх, който ще предпазва малките пръстчета от нараняване.
Бебе по хавлия. Снимка: Shutterstock
През първите месеци след раждането на главата на бебето могат да се образуват жълтеникави корички - следствие от работа на мастните жлези. Не е опасно за здравето, но изисква правилна грижа.
Грешката, която младите родители правят най-често е, че започват да чоплят и „откъсват“ тези корички. Това в никакъв случай не трябва да се прави: бебетата имат много деликатна и уязвима кожа, която лесно се наранява. А където има травма, има и възпаление (особено като се има предвид, че има и много бактерии под ноктите на родителите).
Какво да правите: Внимателно измийте главата на бебето с топла вода и мек бебешки шампоан, след което подсушете с кърпа.
Намажете кожата на главата с преварено във водна баня бебешко олио, намажете и поставете чиста памучна шапка на главичката. Това помага за омекотяване на коричките и ги прави по-лесни за отстраняване.
По-добре е да направите това с бебешки гребен, като внимателно отделяте люспите и без да причинявате дискомфорт на детето.
Често коричките не могат да бъдат премахнати с една процедура, но няма нужда да бързате, обяснява педиатърът Олеся Бутузова.
Мона Василева
Правилно избраните храни помагат да преборим края на зимата тонизирани и в добро здраве.
Снимка: Shutterstock
През зимата е напълно възможно причина за запушения нос да е сухият въздух в стаята.
Снимка: Shutterstock
Първото бебе в семейството е голяма радост, но понякога ни сварва неподготвени.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари