За да се адаптират към новите условия им трябват 7-10 дни
Майка и дъщеря се разхождат по плажа. Снимка: Getty
През лятото малкото дете обикновено е с родителите си и се налага да претърпи неочаквани промени. А организмът му да понесе дълги пътувания, полети, смяна на часовите зони, климат ...
Тези "стресове" неминуемо се отразяват на защитните сили.
Ето защо дори една дребна инфекция, лесно може да доведе до сериозно заболяване.
Ситуациите, когато децата се простудяват, едва стъпвайки на плажа, не са рядкост.
Причините за тях изброява консултант на Parents.
За да се адаптира към новите условия (включително непознати микроби и вируси), тялото на малкото дете се нуждае от 7-10 дни.
Едва след този период тялото му е в състояние да се противопостави адекватно инфекциите, които са чести на претъпканите с хора курорти.
На практика, детето се е адаптирала тогава, когато трябва да си тръгвате обратно. Затова лекарите съветват да направите първата седмица на ваканцията си „щадяща“: например да отложите екскурзиите и походите за втората половина на ваканцията.
Когато се върнете от почивка, отново има период на адаптация. Имунната система на детето ще трябва да се възстанови и това ще отнеме също 7-10 дни.
- В жегата е по-лесно да преохладите детето отколкото в студа - достатъчно е рязък спад на температурата - например редуване на "плуване" в хладна вода и игра на горещия пясък близо до брега.
- Хремата често преминава във възпаление на параназалните синуси, особено ако детето се къпе и гмурка много. Веднага щом забележите, че то има хрема, по-добре е да спрете къпането или поне да го намалите и да не му позволявате да се гмурка и да гълта вода.
Майка и момиченце на брега. Снимка: Getty
- Често се стига до възпаление на средното ухо. То може да се развие, ако детето плува твърде дълго и изстине.
Малките плувци често са изложени на риск, ако водоемът не е особено чист. От водата микробите могат да попаднат върху кожата на ушния канал и да проникнат вътре през микропукнатини, причинявайки възпаление.
- Ако детето има хрема, не бива да се гмурка. Не е разумно и да изкачва върхове, ако сте на планина.
Също така е нежелателно да лети със самолет - болката в ухото, която се появява, когато налягането в салона падне, става особено силна, ако носът на детето е запушен.
- Ако не можете да избегнете летенето със самолет, поставете вазоконстрикторни капки в носа и противовъзпалителни и болкоуспокояващи капки в ушите преди излитане и кацане.
Преди да капете, детето трябва добре да издуха носа си. Аспиратор или специална помпичка ще ви помогнат да изчистите слузта напълно.
- Ако кърмите, при излитане и кацане слагайте бебето на гърдата си – когато суче и преглъща ушите му няма да се запушат.
На по-големите деца, може да давате твърди бонбони или дъвки.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари