Не става въпрос само за алергените
Дете маже филийка с мед. Снимка: Getty
Препоръките на много организации като FDA, CDC, Американската асоциация по педиатрия, Американската академия по педиатрия, както и Съюза на педиатрите у нас, са едни и същи - да не се дава мед на деца под една година.
Много майки може да си помислят: какво толкова страшно има в това, след като медът е естествен аналог на захарта?
Какъв риск може да има от половин чаена лъжичка, ако детето не е алергично?
Но опасността се крие не само във факта, че медът е силен алерген. Малките деца са изложени на много по-голяма опасност - заразяване с ботулизъм, твърдят педиатри.
Обяснението е много просто: медът може да съдържа спори на бактерията Clostridium botulinum, която в незрялата храносмилателна система на бебетата се размножава и отделя токсини в червата. Така провокира детски ботулизъм. А той може да причини симптоми на мускулна и дихателна парализа, което може да бъде фатално.
Бебетата под 12 месеца все още не са развили достатъчно силна имунна система, за да се справят с производството на невротоксин в тялото, който се освобождава в стомашно-чревния тракт от спорите на Clostridium botulinum.
Течен мед и на пита. Снимка: Getty
Ботулизмът в ранните си стадии лесно може да бъде объркан с друго заболяване, тъй като симптомите са сходни.
Един от първите признаци може да бъде силен запек. След това детето може да изпадне в летаргия и да откаже да пие. Появява се мускулна слабост, затруднено преглъщане и мъникът може да спре да държи главата си изправена.
Най-лошото при невротоксина е, че инкубационният период може да продължи до 30 дни, а родителите не свързват симптомите с факта, че преди месец са дали на детето си мед.
- Медът също е захар, така че е много калоричен. Прекомерната консумация на мед може да доведе до затлъстяване и е вредна за хората с диабет, тъй като провокира повишено производство на инсулин.
- При нагряване над 45 градуса медът губи всичките си полезни свойства и става канцерогенен.
- Медът може да причини хранително отравяне и, ако се консумира в излишък, да причини болки в стомаха.
- Яденето на мед може да причини алергични реакции, включително анафилактичен шок, особено при хора с поленови алергии.
- Медът понижава кръвното налягане и пациентите с хипотония трябва да го използват с повишено внимание.
Майка прави палачинки с мед. Снимка: Getty
За деца над една година медът вече не носи риск, но предпазливостта пак няма да навреди. Трябва да се въвежда постепенно, като се проверява реакцията към алергена и не трябва да се злоупотребява с този продукт.
- Ако говорим за ползите от меда, той се състои от естествени захари - 80%, вода - 18%, протеин - 2%. Съдържа и полезни минерали (калций, желязо, магнезий, фосфор), витамини (В2, В3, В5, В6, В9) и прашец.
- Медът съдържа до 6 вида лактобацили и 4 вида бифидобактерии.
- Можете да започнете да запознавате децата с меда на 12-18 месеца. Първо дайте буквално една четвърт чаена лъжичка и наблюдавайте дали няма алергична реакция. Постепенно дозата може да се увеличи до една чаена лъжичка, но до 3-годишна възраст не трябва да се дава повече.
- Ако детето е склонно към алергии, медът може да се въведе едва след 3 години. Ако забележите алергия към мед, трябва напълно да го изключите от диетата си.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари