Често диагнозата е грешна, предупреждава АГ-специалистът проф. Сираков
Снимка: Shutterstock
Кистите по яйчниците са диагноза, която често хвърля в паника родителите на момичетата, но тя невинаги е вярна, обяснява специалистът по детско-юношеска гинекология от АГ „Майчин дом“ София проф. Милко Сираков. Той бе участник в XVIII национална среща на фондация МОСТ (медии, общество, семейство, традиции ) в Албена.
Снимка: авторът
Проблемът не се познава добре.
До пубертета нормалният яйчник е като топче с размерите на синя слива и в него има мехурчета – това са фолукулите. По това АГ-специалистите познават, че яйчникът работи. Ако няма мехурчета, значи яйчникът не работи.
Ако при преглед на 25-годишна жена видим яйчник без фоликули, това значи, че той не работи. Няма и цикъл. А при изследване на хормоните, се оказва, че няма естрадиол, като става в менопауза. Най-често причината е автоимунно заболяване. Нормалният и работещ яйчник има кисти.
Много често обаче гастроентерологът, който по някакъв повод гледа вътрешните органи на момичето, като стигне до яйчниците, казва: „О, вие имате поликистозни яйчници!“
Това на практика са фоликулите – кистички, които са с размер 8-10 мм. и които го заблуждават.
Как се стига да правилната диагноза при едно момиче на 15-16 години?
Има съвкупност от критерии, известни като ротердамски критерии, които трябва да са на лице, за да се каже, че има поликистозна болест на яйчниците.
Това са: затлъстяване, окосмяване на мъжки места, нередовна менструация( през 3-4 и повече месеца), определено съотношение на хормони - висок естрадиол и висок тестостерон,
Тези критерии се приеха в Ротердам през 1965 година като консенсус. Ако са на лице, може да се говори за поликистозна болест на яйчниците. Тя обаче не е чак толкова честа.
Какво е лечението?
Водещото при поликистозната болест на яйчницитенея е наднорменото тегло. Оттук започва и лечението. Първо трябва да се свалят килограмите до нормата, определена с боди мас индекс спрямо височината на всеки.
Препоръката на диетолозите е да се отслабва с не повече от 1 килограм на месец.
Подобен подход има няколко предимства. От една страна организмът не го възприема като стрес. От друга - човек свиква да живее по нов начин. Без тестено и сладко и с много движение – танци, спорт, бавно подене, но много, редовно и всеки ден да има физическо усилие докато целта се постигне.
Веселина Мончева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари