След обстоен анализ на менюто на бременните
Снимка: Guliver / iStock
Продуктите от пластмаса и битовата химия - обичайните „заподозрени“ източници на вредни химични вещества, се оказват виновни и за проблеми с интелекта и намаляване на IQ на децата. Този път учените успяха и да посочат конкретния причинител на проблемите.
Два екипа учени от Медицинския университет „Маунт-Синай“ в САЩ и от Университета Karlstad в Швеция откриха една конкретна съставка.
Ако през първия триместър на бременността бъдещата майка е в контакт с нея, това се отразява особено негативно на умствените способности и понижава интелектуалния капацитет на бъдещото ѝ дете, съобщава Science Direct.
Екипът изследва 710 жени като в първите 3 месеца на бременността им взема проби от кръв и урина и изследва 26 химични вещества. Сред тях пестициди, фталати, бисфенол А, които се използват в пластмасовите опаковки на продуктите. Много предишни проучвания доказаха негативното влияние на тези вещества върху хормоналната система на човека.
След това екипът наблюдавал новородените деца и развитието им до 7-годишна възраст. Така учените открили зависимост между високите показатели на тези химични вещества в организма на бременната и нивото на IQ на децата им.
Учените допускат, че най-голяма вреда на умственото развитие нанася бисфенол F (BPF). Но и другите съставки също може да окажат негативно влияние. Например, пестицидът хлорпирифос (Chlorpyrifos), който се съдържа в почистващите средства, триклозан, който влиза в състава на антибактериалните сапуни и фталатите, които често се използват в производството на козметика. Тези вещества не остават дълго в организма на майката, но и краткото време, през което ѝ въздействат, може да се окаже опасно за бъдещото дете.
Проучване на невролози от Американската академия на науките (PNAS) преди време доказа, че пестицидът хлорпирифос променя мозъчната структура при децата, като забавя езиковите им развитие и способността им да разбират словесната реч.
От 2001 година той е забранен за използване в затворени пространства. В селското стопанство обаче продължава широко да се прилага. Предишни наблюдения също доказаха, че растителната отрова намалява интелигентността.
Учените съветват бременните да избягват по възможност контакт с тези вещества.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари