3 хитри идеи, които могат да помогнат
Снимка: Shutterstock
Самите родители стоят по цял ден пред екраните - няма значение дали е лаптоп, смартфон, таблет или телевизор с вечерен сериал. Не е изненадващо, че децата копират поведението им и отнемането на джаджите от тях се превръща в “мисия невъзможна“.
Разбира се, в съвременния свят не може без джаджи и цифрови технологии - децата няма как да бъдат обучавани и отглеждани „по старомодния начин“.
Ако обаче не контролирате времето, което прекарват със смартфона, можете да си навлечете сериозни проблеми, обяснява специалистът Виктория Дмитриева и дава съвет как да не стигат до зависимост.
Джаджите - по график
Работа - време, забавление - час, таблет - по график.
Най-добре е детето да играе или да гледа видеоклипове в YouTube по едно и също време през деня - например след детска градина или след като свърши с уроци. А през уикендите след обяд.
Ако то знае точно кога ще му бъде дадена джаджата, то няма да прави истерии в неподходящ момент.
Снимка: Shutterstock
Не отнемайте внезапно устройството
Малко вероятно е да ви хареса, ако в средата на работния ден някой „дръпне шалтера“ на вашия лаптоп или интернет връзката прекъсне. Да, вашето дете вероятно не решава особено трудни проблеми (най-вероятно сърфира в социалните мрежи или играе), но не е нужно рязко да му отнемате телефона.
Предупредете го, че след 10 минути ще вземете устройството - оставете го да завърши заниманията, които е започнало.
Бонус „екранно време“
Ако детето даде телефона без напомняния, оплаквания и негодувание, се съгласете следващия път да увеличите времето му пред екрана с 15 минути. Така то ще се научи да организира времето си с джаджата и ще има много по-малко сцени на недоволство.
Интересно хоби
Ако няма абсолютно нищо интересно за правене у дома, разбира се, детето ще попадне във властта на джаджите. Можете да измислите ежедневна дейност за всички членове на семейството: да играете настолни игри, да редите пъзели, да гледате филми, да майсторите нещо или да ходите на разходки ...
Помислете какво хоби ще заинтересува вашето дете - мозайка, моделиране, рисуване, бродиране, плетене, конструктор - вариантите са много. Всеки от тях може да бъде добра алтернатива на джаджите.
Нека домът ви бъде уютен и комфортен
Децата могат да попаднат във виртуална реалност, ако не могат да се справят със сложността на реалния свят.
Помислете колко внимание обръщате на детето си? Колко често говорите с него, много ли го критикувате? Какво е състоянието на вашия брак?
Ако семейството има удобна и спокойна среда, ако сте сплотени и приятелски настроени, рискът да възникне зависимост от джаджи и малък.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари