И най-добрите упражнения за този тип поддържане на форма
Този тип тренировка не се нуждае от специални уреди или кой знае каква подготовка.
Снимка: Shutterstock
Физическата подготовка и поддържането на форма трябва да продължат през цялата година, но преди лятото е особено важно. Полезно е за здравето, тонуса и не на последно място – за начина, по който ще влезете в есенно-зимния сезон.
Кръговата тренировка е идеална за топлото време, тъй като спокойно може да я правите не само у дома, а и в парка, по време на пикника през уикенда или на разходка в планината. А защо не и на плажа, ако сте точно край морето в този момент. Този тип тренировка не се нуждае от специални уреди или кой знае каква подготовка, което я прави изключително удобна именно, когато сте навън. Единствено може да си вземете някаква постелка, която да омекоти упражненията в седеж или легнало положение, и да не се приплъзва. Най-важното е да бъдете последователни, за да има наистина ефект от тренировката.
При тази тренировка използвайте теглото на тялото като съпротивление.
Снимка: Shutterstock
Обикновено кръговите тренировки се състоят от 5 упражнения със собствено тегло, т.е. без оборудване. Този тип двигателна активност е много ефективна за развиване и укрепване на мускулния тонус, но е и практична, защото можете да я правите на практика навсякъде, дори на работното място.
Само трябва да използвате теглото си като съпротивление за изграждането на мускули. Упражненията със собствена тежест натоварват по-малко ставите, тонизират по правилния начин, без да увеличават мускулния обем, защото изискват повече напрежение на повече мускули. Освен това помагат да изгаряте мастните депа и ускоряват метаболизма. Това е както кардио, така и тонизираща тренировка, при която модулирате интензивността според вашето физическо състояние.
Кръговата тренировка трябва да се изпълнява с няколко предпазни мерки.
Винаги започвайте с подходящо загряване, за да повишите телесната температура, да подобрите кръвообращението и да смажете ставите.
Обърнете специално внимание на стойката си, защото дори когато тялото ви е привидно отпуснато, все още извършвате минимални движения: преместване на тежестта от единия на другия крак, леки натоварвания. Затова е важно първите няколко пъти да се концентрирате добре върху изпълнението на всяко отделно упражнение.
Преди да започнете тренировка се консултирайте задължително с лекар, за да оцените клиничната ви картина: така ще избегнете травми и евентуални рискове за здравето.
В края на кръга, направете 3-минутно ходене на място и упражнения за разтягане, за да релаксирате тялото.
Общият принцип на всяка кръгова тренировка е да повтаряте едно и също движение отново и отново в продължение на 30 секунди, след това да си дадете 10 секунди време за възстановяване между упражненията.
Скоростта на изпълнение трябва да бъде умерена, но не и максимална. В зависимост от вашата физическа подготовка, за всяко упражнение можете да правите между 20 и 30 повторения с 30-секундно усилие. Може да използвате и хронометър, за да контролирате темпото, а и да спазвате времето за натоварване и почивка.
Тази програма не се препоръчва за тези, които страдат от:
Ако не сте спортували дълго време или не сте в най-добрата си форма, започнете с този тип тренировки веднъж или два пъти седмично. Ако след една седмица се чувствате добре и нямате мускулни болки, може да преминете към следващото ниво, като опитате да завъртите упражненията по 2 пъти в 2 дни от седмицата. Между сериите отделете няколко минути за почивка и разтягане на мускулите.
Подскоците са лесно упражнение.
Снимка: Shutterstock
Това е съвсем просто и лесно упражнение. Застанете със събрани крака и ръце. Скочете, като отваряте краката си настрани и повдигнете ръцете си, също настрани. Върнете се в изходна позиция. Коремът трябва винаги да е стегнат, за да не травмирате гърба и гръбначния стълб.
Времетраене: 30 секунди
Застанете в легнало положение по корем. Повдигнете се, опирайки се на пръстите на краката, които са близо един до друг или съвсем леко раздалечени за по-добър баланс, и на ръцете, които са на нивото на гърдите. Тялото трябва да е изпънато като дъска. Вдишайте и издишвайки, сгънете ръцете в лактите и бавно се насочете към земята, след което се върнете в изходна позиция. Фазата на спускане винаги трябва да е по-бавна от фазата на изкачване: по този начин се възползвате максимално от потенциала на упражнението. Коремът е винаги силно прибран навътре.
Времетраене: 30 секунди
Леко разтворете крака, на ширината на раменете. Свийте коленете си, сякаш се каните да седнете на стол. Трябва да усещате тежестта си върху петите. Дръжте торса изправен, корема стегнат, а ръцете напред, за да улесните баланса по време на фазата на спускане.
Времетраене: 30 секунди
Легнете на земята със свити в коленете крака и ръце зад врата, за да поддържате главата, ако имате проблеми с шията. Вдишайте и при издишване повдигнете главата и раменете си от земята до долната линия на лопатките, като държите брадичката си насочена към гърдите. Вдишвайки, върнете раменете на пода. Много е важно да издишвате по време на изкачването, като изпускате въздуха и прибирате корема, за да активирате напречния мускул, както и ректуса.
Времетраене: 30 секунди
Това е упражнение, което се изпълнява в 3 фази: клекове, лицеви опори и скокове. Низходяща фаза: сгънете краката си, сякаш искате да клекнете. Поставите длани на земята пред вас, с изправен гръб и леко се наведете напред, така че задните части да сочат назад. С отскок изпънете краката си назад, като активирате мускулите на коремния пояс и застанете в позиция на дъска, като за лицеви опори. Много е важно да свиете корема и глутеусите, за да сте в правилната позиция. Съберете отново краката навътре към тялото, като държите гърба изправен. Следва висок скок, но ако не сте много тренирани или имате затруднения с координацията, можете да пропуснете скока.
Времетраене: 30 секунди
Деси Тодорова по материали от Melarossa
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари