Не само честото боледуване издава слабата защита
Снимка: Shutterstock
Щом се разболеем, обяснението е едно – имунитетът ни е паднал. Не само болестите обаче са признак, че имунитетът е нисък. Има и други симптоми, които издават, че защитата на организма се предава.
Ето кои са те:
Умора. Няма как съвременният човек, който живее на бързи обороти и системно не си доспива, а работи под стрес, да не чувства умора. Ако обаче имунитетът е паднал, на фона на умората идват и други негативни признаци. Например, когато непрекъснато се влачим като пребити и сънливи, често избиват и херпеси.
Неспособност да се концентрираме. Слабата концентрация при общото чувство на отпадналост и ниско самочувствие също може да издава проблем с имунитета. Те са резултат от общата мобилизация на организма, който събира всичките си ресурси, за да се справи с отслабването на имунитета, и затова няма особени сили и капацитет да се концентрира върху конкретен проблем.
Проблеми с кожата. Неочаквано избиват пъпки и кожата става податлива на всякакви алергични реакции. Ситните бръчици стават по-видими. Това са все прояви на отслабен имунитет.
Храносмилателната система се обажда. Има достатъчно научни доказателства за връзката между имунната система и стомаха. Намаляването на имунитета оказва пагубен ефект върху равновесието на бактериалната флора в червата и стомаха. Условно патогенните бактерии, които при други условия не създават проблеми, започват по-усилено да отделят токсини. По тази причина могат да се явят признаци като гадене и стомашно разстройство.
Увеличение на лимфните възли. При всяко леко възпаление в организма, лимфните възли реагират и могат да се увеличат. Някои заболявания, които се развиват много бавно, в течение на 10-20 години, също се „събуждат“, когато имунитетът падне. И тогава подуването на лимфните възли ги издава.
Източник: medikforum.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари