Каква е причината и как да облекчим състоянието
Снимка: Getty
На сутринта детето се буди, а клепачът му е зачервен и подут в една гнойна точка. Там, в основата на миглите, забелязваме нещо като абцес. Детето търка с ръка окото, защото му пречи и сърби.
Как да реагираме на тази болка, която предшества или е резултат от появил се ечемик. Ето съветите на офталмолог.
Какво всъщност е ечемикът
"Това е бактериална инфекция, която обикновено е причинена от стафилококи, които мигрират от кожата към клепача. Абсцесът се развива в основата на миглите. Вижда се нещо като жълта пъпка, заради течността, която се събира в нея. Може и да има зачервяване, заради лекото възпаление. Наричаме го ечемик, заради формата и вида на зрънцето“, обяснява педиатърът д-р Еманюел Ронделе.
Причините са различни
Много причини могат да доведат до поява на ечемик при малкото дете. Много често той се дължи на търкането на очите с мръсни ръце. Така бактериите от пръстите попадат в окото. Това може да доведе и до други инфекции. Най-чувствителни са болните с диабет.
Ако обаче детето често получава ечемик, направете кръвни изследвания и се консултирайте с вашия педиатър.
Ечемикът – не е опасна инфекция
Обикновено преминава от само себе си за 4 дни. Може да ускорите процеса на оздравяване, като промивате окото с физиологичен разтвор и слагате антисептични капки, препоръчани от вашия лекар.
Мийте старателно ръцете си, след като сте пипали окото на детето, защото ечемикът е силно заразен.
В никакъв случай не пукайте мехурчето. Когато възпалението премине, абцесът ще се резорбира.
Кога се налага да търсите консултация
Ако симптомите са упорити и състоянието се влошава, или ако детето е с диабет, е препоръчително е да се консултирате с лекар.
„Той може да предпише антибиотични капки. Ако има болки, също е добре да се консултирате с офталмолог. Може да се наложи да предпише и мехлем с кортикостероиди", обяснява д-р Еманюел Ронделе.
Обикновено два или три дни след лечението възпалението изчезва, а след 15 дни – няма да има и спомен от ечемика.
За да се избегнат рисковете от повторение, ръцете трябва да се мият старателно, а очите да не се пипат.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари