На каква възраст може да се определи и как да проверите у дома
Снимка: Getty
Стъпалото на детето се формира от 3 до 8 години. Така че за плоскостъпие може да се говори, когато то е на възраст над 8 години (според някои източници след 12 години), обясняват специалисти на Parents.
До 3 години всички деца имат физиологично плоско стъпало, тъй като то има изразена мастна подложка, която визуално създава представа, че е равно.
На 9-16 месеца, когато бебето започва да се учи да ходи, мастните подложки на стъпалата действат като амортисьори, предпазвайки крехките кости от сътресения.
Съответно, въпросът "как да разберем дали 2-годишното е с плоски стъпала" - няма смисъл.
Повече хлапета на тази възраст по дефиниция са с плоски стъпала и това е норма.
Диагноза може да постави само специалист. За да не се притеснявате, не пропускайте профилактичните прегледи при ортопед на 1, 3, 6, 9, 12 месеца. А след това на всеки шест месеца или година, в зависимост от препоръките на лекаря.
Можете, разбира се,
да направите и тест у дома
Намокрите краката на детето и го оставете да стъпи върху дебел лист хартия. Отпечатъците, получени върху него, ще породят някои подозрения у вас- нищо повече. Направете го, ако искате да се забавлявате. но не и за диагноза.
Ако се притеснявате, се свържете с ортопед. Той ще ги разсее или, обратно, ще даде препоръки за лечение.
Диагноза
Ако ортопедът е сложил диагноза „плоско стъпало“, ще трябва да се справите с лечението. В детството този проблем се решава с относително малко усилия. ще трябва:
- да увеличите физическата активност на детето. Трябва да се помни, че причината за плоските стъпала са слабите връзки и мускулите, което означава, че те трябва да бъдат укрепени с помощта на физическа активност;
- до потърсите физиотерапия. Масаж, терапевтични упражнения, ходене по неравна повърхност, например по ортопедичен килим, ходене боси по пясък, в гората, по камъчета, трева, борови иглички - това е от полза. Препоръчват се и солени вани за крака - всички тези процедури ще укрепят мускулите и връзките;
- възможно е де се наложи да носи ортопедични стелки. Те са необходими за създаване на правилно натоварване на краката.
- ортопедичните стелки трябва да бъдат избрани от ортопед, те се изработват индивидуално
Упражнения за укрепване на мускулите
На първо място, това са игрови упражнения.
Състезавайте се с детето – кой най-дълго ще носи възглавница на главата си. Помолете го да ходи на пръсти, да стъпва с външната и вътрешната страна на стъпалата, да движи стъпалото си от пръсти към пета, да търкаля пръчката напред-назад с ходилата, да повдига малки предмети от пода с пръстите на краката си.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари