На всеки, дори на детето, се случва да се ядоса за нещо. Но понякога не можем да го покажем, а го преглъщаме в себе си. Това вече е вредно!
Слушането на музика е чудесно решение, когато сте ядосани.
Снимка: Shutterstock
В ежедневието има толкова много ситуации, които могат да предизвикат гневни реакции в нас. Например: различни несправедливости или когато се чувстваме безпомощни и разочаровани.
Тъй като не винаги можем да се освободим от появилото се напрежение – като избухнем, в крайна сметка заравяме това неудобно чувство дълбоко в себе си. В дългосрочен план обаче тези емоции се появяват отново по различни начини и ни вредят.
Какви са признаците на потиснатия гняв и как можете да го управлявате, без да се оставите да бъдете претоварени от него?
Лесно се изнервяте: ако и най-малкото нещо е достатъчно, за да ви накара да излезете от кожата си, това означава, че може би имате потиснат гняв в себе си.
Винаги се чувствате тъжни: проблемът с неспособността да извадите на показ това, което таите в себе си, пречи да изпитате други емоции, включително и радостни. Цялата енергия е ангажирана да държи под контрол това, което имате в себе си и така ви лишава от сила. Това е може би един от най-лошите странични ефекти, който е пряк път към депресията.
Използвате много сарказъм: това е типичен защитен механизъм на потиснатия гняв.
Невъзможност да кажете „не“: дори ако става дума за неща, които не искате да правите.
Физически оплаквания: лошо храносмилане, безпокойство, безсъние.
Деси Тодорова по материали от Serenis
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари