Какво прави мъникът, преди да дойде на бял свят
Бебе в утробата на майка си. Илюстрация: Getty
Животът на бебето в утробата винаги е предизвиквал голям интерес сред учените.
През последните години, благодарение на постиженията на науката, те най-накрая успяха да разкрият почти всички загадки.
Ето 10 малко известни факта.
- Оказва се, че не най-бързият сперматозоид опложда яйцеклетката, а този, чийто набор от генетични характеристики е най-различен от гените на яйцеклетката: природата изисква хромозомите постоянно да се обогатяват с нещо ново.
- Бебетата се раждат най-често във вторник. Това се потвърждава и от статистическите данни.
След като изследвали динамиката на раждането на бебета, учените установили, че най-много мъници се раждат във вторник, а най-малко - в събота или неделя.
Майка разглежда бебето на ултразвук. Снимка: Getty
- По неизвестни на науката, но известни само на бебетата причини, те често „ходят“ по стената на матката: опират се в нея с краката си, оттласкват се и се опитват да се преобърнат. Някои изследователи твърдят, че когато тонусът на мускулите на стената на матката е намален, бебето получава повече свобода за своите упражнения и по-често "ходи" по стената на матката. След раждането тези деца обикновено са по-активни.
- Много преди раждането бебетата умеят да плачат – издават тъжни нечленоразделни звуци. И всичко това, защото езикът се формира в устата, а гласните струни се развиват в гърлото още на 9-та седмица от бременността.
- През третия месец от бременността нероденото има вече индивидуален модел на кожата на върха на пръстите (личен пръстов отпечатък)
Бебе в утробата. Снимка: Getty
- Учените твърдят, че при много момчета първата ерекция настъпва още преди раждането – когато са в утробата на майката.
Също така, преди да се родят, както момичетата, така и момчетата могат да „мастурбират“.
- Бебетата могат да "видят" светлината за първи път в утробата на майка си. Те отварят очи в седмия месец от бременността.
- Едно проучване твърди, че жените със спокоен дух, които пеят и „говорят“ нежно на бебето в корема си, предотвратяват освобождаването на хормона на стреса. Известно е, че този хормон може да причини преждевременно раждане.
Бременна, следи движението ва бебето в утробата. Снимка: Getty
- Около 28-та седмица на бременността нероденото се научава да суче и тренира дишането. С подходящи упражнения то постепенно поглъща амниотичната течност. Това провокира свиване на диафрагмата, поради което нероденото започва да хълца!
Много лекари смятат, че хълцането е знак, че централната нервна система се развива нормално. Всъщност, според експерти, които се придържат към тази гледна точка, хълцането само по себе си не причинява неудобство на бебето в утробата и е напълно безопасно за него.
Не трябва да се фокусирате и върху интензивността на хълцането: всяка жена има свой собствен праг на чувствителност и понякога бъдещата майка просто не улавя никакви движения на нероденото бебе.
- На 32-та седмица от бременността сънят на нероденото бебе, подобно на този на възрастен, вече преминава с три фази: дълбок сън, сън с бързи движения на очната ябълка и междинна версия. Едно докосване или плач може да събуди детето, но то веднага ще заспи, ако стимулът изчезне.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари