Има ли начин да се предпазите от неприятните следи
Снимка: Shutterstock
Всяка бременна е красива и се чувства точно по този начин. Но има някои дребни несъвършенства и проблеми, които неминуемо водят до притеснение.
Става дума за петната и белезите по кожата, които се появяват в периода на очакване на бебето. А понякога остават и след раждането.
Кои са те и има ли начин да се предпазите от неприятните следи?
Мелазма
Мелазмата е вид хиперпигментация, която се среща често при жените, особено по време на бременността. Това, че тялото се променя през деветте месеца, не е изненада. А първият орган, подложен на хормоналната промяната, е именно кожата.
Сред най-досадните дефекти, свързани с бременността, са именно мелазмените петна. Спокойно! Това не е нещо сериозно или опасно, а само промяна в пигментацията на кожата. Петната обикновено се появяват по лицето - особено по бузите, слепоочията и челото. Наричат ги още „маска на бременността“. Появата им е свързана както с определена генетична предразположеност, така и повишените нива на естроген и прогестерон.
На първо място, избягвайте излагането на слънце, тъй като то изостря проблема и после по-трудно ще се разделите с петната. Ако петната са се появили по време на първата бременност, почти сигурно ще присъстват и при втората, особено ако между двете са били приемани орални контрацептиви. Петната могат да се третират с депигментиращи продукти, но е добре да се изчака успокояването на хормоните, за да има наистина ефект. При много жени те изчезват сами.
Linea Nigra
Или т.нар. „Линия на бременността“, която се появява вертикално на корема и може да стане почти черна. Прекомерното производство на меланин „оцветява“ тази линия в тъмно и обикновено през втория триместър на бременността тя вече става видима.
Дефицитът на фолиева киселина благоприятства появата на linea nigra, така че хапването на повече зеленолистни зеленчуци може да бъде полезно в този случай. Linea nigra изчезва по естествен път, няколко седмици след раждането и не изисква специфично лечение.
Стрии
По отношение на несъвършенствата, те са враг №1 на бременните жени и не само. Има обаче щастливки, които не се сблъскват с този проблем, дори и през деветте месеца. Но повечето рано или късно се налага да се борят с неприятните следи то тялото, останали или от бременността, или от напълняване, или от загуба на еластичността на кожата. Всъщност именно последното е и причина за появата на стрии. Затова, ако искате да предотвратите появата им, на първо място трябва да се грижите за хидратацията на кожата. А през бременността тя е и в стресово състояние, тъй като е подложена на необичайно напрежение и „разтягане“!
Най-добре е да я овлажнявате ежедневно, особено в областите, които са най-силно предразположени към появата на стрии: корем, седалище, ханш, бедра и гърди. В случай, че стриите вече са се появили, добре е да знаете, че те преминават през фаза на „зачервяване“, преди да се превърнат в „класическите“ бели ивици.
По материали от DonnaD
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари