Тялото я „изхвърля“ веднага, щом функцията ѝ приключи
Снимка: Getty
В утробата на бременната бебето живее в плацентата - чрез нея то е свързано с тялото на майката. Това му осигурява правилно и хармонично развитие.
Този удивителен орган се формира и функционира само по време на бременността, а веднага след раждането, “напуска” тялото на майката, обясняват специалисти.
Терминът плацента произлиза от латинската дума placous. В превод означава питка, поради приликата на човешката плацента с питка. А в центъра ѝ е прикрепена пъпната връв.
Плацентата започва да се формира почти от момента, в който яйцеклетката се прикрепя към стената на матката, или, както казват лекарите, от момента, в който яйцето се имплантира в маточната кухина.
Първо, от 9-ия ден след зачеването до 13-16-та седмица от бременността, се развива предшественикът на плацентата, вилозният хорион.
Трофобластните клетки, които заобикалят ембриона, се делят интензивно и около ембриона се образува разклонена обвивка от въси. Съдовете на бъдещото бебе растат във всяка такава власинка.
Плацентата прилича на питка, в центъра ѝ е прикрепена пъпната връв. Снимка: Getty
Около 16-ата седмица хорионът се превръща в плацента, която има 2 повърхности: едната е обърната към бебето и се нарича плод, другата е насочена към вътрешната стена на матката.
Пъпната връв на бъдещия човек е прикрепена към страната на плода и кръвта на бебето тече във власинките. Отвън тези власинки се „мият“ от кръвта на майката.
Майчината страна на плацентата е разделена с прегради на 15-20 лобула.
Така в плацентата има 2 системи от кръвоносни съдове - на бебето и на майката. И именно тук се извършва постоянен обмен на вещества между майката и нейното неродено дете.
В същото време кръвта на майката и детето не се смесва, тъй като двете съдови системи са разделени от плацентарната бариера - специална мембрана, която позволява на някои вещества да преминават и предотвратява проникването на други.
Плацентарната бариера започва да работи напълно на 15-16 седмица.
Бебе в утробата на майката- Снимка: Getty
Структурата на плацентата се оформя окончателно до края на първия триместър. Тя обаче продължава да се променя в зависимост от развитието на бебето и нарастването на неговите нужди.
В началото плацентата расте по-бързо от бебето.
Например на 12-та седмица от бременността бъдещото бебе тежи 4 г, а плацентата - до 30 г.
До края на бременността мястото на бебето става по-компактно, плътно и придобива формата на диск.
От 22-ра до 36-та седмица от бременността масата на плацентата непрекъснато се увеличава и по-близо до момента на раждането диаметърът на плацентата ще бъде около 15-18 сантиметра, дебелината е 2-3 см., а тя ще тежи 500-600 грама, тоест 1/6 от теглото на бебето.
След 36-37 седмици растежът на плацентата спира, дебелината ѝ леко намалява или остава на същото ниво.
Чрез плацентата става постоянният обмен на вещества между бъдещата майка и нейното дете.
Кислородът и хранителните вещества идват от кръвта на жената, а бебето "връща" метаболитни продукти и въглероден диоксид, които трябва да бъдат изхвърлени от тялото.
Плацентата също предпазва бебето от неблагоприятни ефекти: плацентарната бариера задържа бактериите, съдържащи се в кръвта на майката, някои вируси, антителата на майката, произведени по време на резус конфликта, но свободно пропуска кислород, хранителни вещества и защитните протеини на майката към детето.
Но защитната функция на плацентата е избирателна. Същите вещества преодоляват бариерата по посока на бебето и по посока на майката по различни начини.
Например, флуорът преминава спокойно от майката към бебето, но изобщо не прониква в обратната посока. Бромът прониква до бебето много по-бързо, отколкото обратно.
Развитието на плацентата се вижда при преглед с видеозон. Снимка: Getty
В допълнение, плацентата ето играе ролята на ендокринна жлеза, произвеждаща хормони, които поддържат бременността, подготвят гърдите за лактация и тялото на майката за успешно раждане.
Веднага щом бебето се роди и акушерката отреже пъпната връв, плацентата приключва работата си. В рамките на 30 минути тя излиза заедно с феталните мембрани.
Лекарят първо внимателно изследва плацентата, измерва и претегля.
Всички данни се записват в историята на ражданията.
Така екипът специалисти получава ценна информация за това как е протекла бременността и как се чувства бебето. Ако показателите се различават от нормата, педиатърът се информира за това.
Основното е, че плацентата и феталните мембрани трябва напълно да напуснат тялото на жената.
Ако след обстоен преглед на плацентата лекарите имат съмнения за това, се извършва ръчно изследване на маточната кухина. В крайна сметка частиците от плацентата, останали в матката, могат да причинят кървене или възпаление. Това изследване и отстраняване на неотделени частици се извършват под анестезия.
След това плацентата или се унищожава, или се използва за научни или медицински цели.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари