Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате
Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.
Снимка: Shutterstock
Има бебета, които страдат от неонатална хипогликемия още при раждането. В повечето случаи това състояние възниква, когато захранването с кърма закъснява.
Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява. Известно е още като неонатална хипогликемия, тъй като бебетата се нуждаят от кръвна захар (глюкоза) за енергия и правилно функциониране на мозъка. Преди раждането те получават тази глюкоза през плацентата, но след като се отделят от майката, имат нужда да я набавят вече от кърмата или адаптираното мляко.
Неонаталната хипогликемия възниква, когато глюкозата в кръвта на новороденото причинява симптоми или е под нивото, което се счита за безопасно за възрастта на бебето. Това се случва при приблизително 1-3 на всеки 1000 раждания.
Ниската кръвна захар е по-вероятна при кърмачета с един или повече от следните рискови фактори:
Бебетата с ниска кръвна захар трябва да получават допълнително кърма или адаптирано мляко. Понякога през устата или интравенозно се влива глюкоза, но това става само и под лекарско наблюдение и при специфични обстоятелства.
Лечението спира, когато нивата на кръвната захар се нормализират. Това може да се случи само след няколко часа, но може да са необходими и дни.
Деси Тодорова по материали от DonnaD
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари