Заради увеличените заболявания в страната
Майка се чуди дали да имунизира бебето си. Илюстрация: Getty
„Заразяването с коклюш ще засегне хиляди деца. проблемът е, че в първите дни заразените нямат симптоми. Най-висок е рискът за бебета, които не са навършили двумесечна възраст, защото те не са имунизирани. Усилията трябва да бъдат насочени към бебетата", каза доц. Ангел Кунчев
Тази година на имунизация подлежат родените през 2012 г. и 2018 година. Но ваксината може да бъде поставена по всяко време, независимо от рождената дата на детето, обясняват специалисти.
Заради многото регистрирани случаи на заболели във възраст до 1 година и усложненията при новородените Министерството на здравеопазването взе решение бебета да се имунизират по-рано срещу коклюш - месец и половина след раждането, а не както е заложено в имунизационния календар – след втория месец на бебето.
„Бременните жени, които искат, могат да се ваксинират срещу коклюш и така да предадат антитела на бъдещото си бебе.“ Това каза пред по bTV. доц. Атанас Мангъров, завеждаш детското отделение на Инфекциозната болница в София .
Той обясни, че така новороденото ще е защитено до втория месец след раждането, когато обичайно се поставя и ваксината срещу коклюш.
„Няма някакво облекчение на кашлицата с лекарства, каквите и да са те. Другото наименование на заболяването е „100-дневна кашлица“. С антибиотици не може да се излекуваме, с тях пазим околните от заразяване“, обясни лекарят.
През последната седмица има скок на заразените с коклюш в София. По данни на здравната инспекция потвърдените случаи през изминалите 7 дни са 75. За сравнение седмица по-рано те са били двойно по-малко.
Според данните за последната седмица потвърдените случаи на коклюш са скочили с над 50%.
Два от всеки три случая са установени в София, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Регистрираните болни до момента са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г. Но вероятно те са 2000-3000“ каза доц. Кунчев пред БНР.
Ваксината не осигурява 100% защита, но пък пази от тежки форми на коклюш и от смъртен изход. За момента тя е единствената мярка, с която разполагаме, обясняват специалисти.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари