Как да стимулирате сетивата му от 10 месеца до навършване на първата година (част 4)
Момиченце прави първи самостоятелни стъпки. Снимка: Getty
Пред очите ви бебето се променя буквално с дни.
След като в първата част разказахме как да стимулирате развитието на сетивата през първите 3 месеца, преминахме към втория важен етап – развитието на слуха и зрението през 4- 6 месеца, добавихме уменията му във възрастта от 7 до 10 месеца и сега стигаме до последния етап от обзора – от 10 месеца до навършване на първата година.
За тях разказва педиатърът д-р Елена Кишинян.
Детето вече може бързо да премести поглед от птиците на дървото до собствените си пръсти - тази способност се нарича визуално адаптиране (акомодация). Но зрението му все още е несъвършено и когато майка му се премести в далечния ъгъл на стаята, тя му се струва много далеч (между другото, това е една от причините, поради които малките деца не позволават на възрастните направят и една стъпка и да се отдалечат).
То обаче търси самостоятелност. Пуска се от ръцете на майка си, и се научава да стои самостоятелно и понякога само усложнява задачата си: стои, след това прикляква и тромаво се изправя.
Сега родителите няма да могат да седнат и за минута, защото бебето вече е щастливо, дърпа майка си и подава ръчички, иска да ходи навсякъде ...
Бебе, което се държи с една ръка за майка си и ходи. Снимка: Getty
Сега бебето разбира за какво са различни играчки и ги използва по предназначение: търкаля колата, хвърля топката, прелиства книгата.
То най-накрая може да се забавлява само, но това трае едва 10-20 минути.
Съвет. Десетмесечно бебе различава как различните предмети „пеят“: часовникът тиктака, телефонът звъни, водата капе от крана. Организирайте му по-често домашни концерти.
Вниманието и любопитството на бебето расте с всеки изминал ден. Сега, когато е на гости, то вече не плаче от страх, а внимателно разглежда новата обстановка.
За да стои здраво на краката си, мъничето вече не се нуждае от подкрепата на майка си – то гордо стои само.
Бебето упорито се учи да се навежда и да взема играчки от пода като кляка или лази на четири крака.
Съвет. Пътят към дългоочакваните първи стъпки не е гладък: не е нужно да бързате и да тичате към бебето, за да му помогнете да седне или да се изправи. То трябва да прави самостоятелни опити - така по-бързо ще се научи да стои и да ходи.
Бебе реди кубчета. Снимка: Getty
Бебето на 11 месеца има много интересни занимания. То намира скритите играчки, търкаля топката, разглобява уверено пирамидата и се опитва, макар и неуспешно, да постави отново пръстените на пръчката (това е по-лесно, когато те са с еднакъв размер).
То поставя предмети в контейнер, с удоволствие показва уменията си на „на публиката“ , казва „чао-чао“, изпраща въздушни целувки ...
До една годинка малкият акробат може много: сяда, стои, пълзи, умее да се катери и накрая тръгва самостоятелно – първоначално нестабилно, но упорито.
То ходи с широко разтворени крака, често пада, но тези падания не са опасни и дори са необходими, защото го учат да не се наранява и развиват чувството му за баланс.
Бебето може да извършва две различни действия едновременно: например може да ходи и да носи играчка в ръката си.
То не само копира поведението на възрастните, но и измисля нови начини как да използва различните предмети (много от тези подходи не биха хрумнали на възрастните).
Сега вече можете да командвате мъника: той ще се подчини, ако кажете „не“, „върни го“, „остави го“.
Активното желание на бебето да имитира по-възрастните вече може да се използва, за да го научите на най-простите умения за самообслужване.
Едногодишно дете вече може да изяде няколко лъжици картофено пюре самостоятелно, да пие от чаша, да измие и среше косата си (доколкото е възможно) и да постави играчките си в кутия вечер.
Когато играе, то иска да бъде като възрастните, затова с удоволствие се включва в ежедневните дейности на семейството: пълзи с парцал по пода, изплаква дрехите в леген, търка обувките с четка.
Майка и бебе прибират прането от пералнята. Снимка: Getty
Съвет. Насърчавайте детето си да участва в „домакински дейности“, като предлагате подходящи за възрастта образователни игри: пъзели от две части, пирамиди с пръстени с еднакъв диаметър.
По-близо до годината бебето започва да се интересува от тялото си и изучава анатомията с удоволствие. На тази възраст то може да посочи къде е неговият нос, уста, корем и да ги покаже върху себе си или върху кукла.
Упражнявайте се с игри.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари