Както за новороденото, така и за майката
Снимка: Guliver / iStock
Гушкането на бебето непосредствено след раждане, както и контактатът "кожа-до-кожа" в следващите няколко седмици, носят много физиологични и психологични ползи. Не само за недоносеното, но и за тези бебета, които са родени в срок.
Ето 7 безспорни доказателства:
1. Контактът с кожата затопля бебето до точната температура
Поставено върху гърдите на майка си, голичкото бебе се затопля точно до температурата ( 37 градуса), която му е нужна, на която е свикнало в утробата. Сърдечният му ритъм, дишането и сърцебиенето се стабилизират. Ако майката не може да гушка бебето (заради секцио, болест и по друга причина), таткото може да се заеме със задачата да гушка.
2. Контактът осигурява на бебето добри бактерии
При директен контакт с кожата на майка си, бебето получава от нейната „бактериална флора“. Това са така наречените „добри бактерии“ , които по-късно ще му позволят да се бори срещу инфекциите и да изгради собствена имунна защита.
3. Допирът с майчината кожа успокоява бебето
Раждането е болезнен процес за бебето. С преминаването от утробата на майката във външния свят, то губи всичко познато, обичайно, с което е свикнало в продължение на 9 месеца. И допирът до кожата на майка му донякъде връща усещането за сигурност.
Топлината на тялото ѝ, нейният аромат и глас, го успокояват, и му помагат по-безболезнено да се приспособи към външния свят.
Затова съвременните лекари препоръчват и след връщане в къщи от родилния дом, бебето колкото е възможно по-често да се държи голичко върху кожата на майка си.
4. Стимулира кърменето
Контактът „кожа-до-кожа“ непосредствено след раждането отключва у новороденото специфично поведение. То инстинктивно търси и намира гърдата, и щом се почувства готово, я поема. Това се случва около 1 час след раждането.
Снимка: Guliver / iStock
Колкото по-често то е гушнато на гърдите на майка си, толкова по-бързо идва и притокът на кърма в следващите 3 дни след раждането.
5. Контактът подобрява състоянието на бебето
Гушнато в прегръдките на майка си, „кожа-до-кожа“ бебето изпитва по-малко страх, плаче по-малко и по-бързо се успокоява.
Проучване, върху поведението на бебето 4 часа след раждане сочи, че , ако е било в контакт „кожа-до-кожа“ с майката, то е много по-спокойно, а сънят му – по-дълбок.
6. Укрепва връзката родител-дете
Близостта и контактът „кожа-до-кожа“ отключва синтеза на окситоцин – хормонът на привързването, който улеснява изграждането на връзка между майката и бебето. Този хормон съдейства също така на производството на кърма и помага за по-продължително кърмене.
7. Успокоява и дава увереност на майката
Контактът „кожа-до-кожа“ променя и поведението на майката. Тя се чувства по-спокойна, усещайки бебето до себе си. И това се дирижира от окситоцина.
По време на контакта и майката, и бебето произвеждат ендорфини. Този естествен, природен морфин намалява пристъпите на тревожност и дава на майката чувство на свобода, щастие и дори еуфория.
Източник: parents.fr, адаптация Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари