Правилен отговор ще имате чак след пътуването, но преди това може да предвидите всички рискове
Снимка: Guliver / iStock
Безметежно пътуване за кратко до вилата или някъде наблизо из страната, където няма да има проблем и сериозни последствия, ако детето се разболее – не говорим за такива случаи. Родителската агония се появява при подготовка за по-дълго отсъствие от дома, когато възниква рязко въпросът заслужава ли си риска да тръгнете и то да се разболее сериозно.
Какво трябва да отчитаме в търсене на отговорите:
Възрастта и диагнозата
Колкото е по-малко детето, толкова е по-сериозен рискът, да не говорим, че бебенцата трудно понасят аклиматизацията и боледуват по-тежко.
Всяка майка знае особеностите на своето чедо: как понася високата температура, бързо ли се възстановява, дали често му се възпаляват сливиците…
Продължителността на пътешествието
Ако тръгвате за две седмици или повече, тогава имате по-сериозен аргумент да пътувате. Ако обаче почивката е само няколко дни, по-скоро няма смисъл детето да прекара в леглото половината от нея.
Има ли наблизо медицинска помощ
Логично, но сме длъжни да го кажем: почивката близо до голям град и с добра застраховка е по-безопасна, отколкото пътуването до диво място или малко крайморско селце. Помислете добре какви възможности имате, ако се наложи спешна помощ.
Впрочем, този съвет е валиден и когато детето е напълно здраво преди пътуването.
Видът на транспорта
Ако детето започва да се разболява или току-що е било болно, организмът му е по-уязвим. Тогава рискът от нова зараза с нещо друго се увеличава, когато пътуването е в претъпкан транспорт. В този смисъл самолетът е особено опасен: по-трудно се диша, а и смяната на налягането по време на полета може да провокира отит.
Родителите на здраво бебе могат да решат проблема с помощта на овлажняващи спрейове с морска вода и капки за нос точно преди полета. Ако носът е запушен и детето диша трудно, а ушите вече болят, тези мерки е малко вероятно да спестят разрастването на болестта, а пътуването ще бъде изпитание за всички, включително и останалите пасажери.
Разлика в климата
Не вярвайте на схващането, че всеки се възстановява най-добре край морето.
Снимка: Guliver / iStock
Всяка промяна на пейзажа е стрес за отслабналия имунитет и пътуване от по-хладно място, където температурата на въздуха е около 15-20 градуса, към по-горещи ширини с над 30 градуса може да влоши състоянието.
Симптоми и диагнози
Най-лекият вариант е когато детето боледува втори или трети ден, и лекарят вече е поставил диагнозата, назначил е лечение и може да прецени всички рискове от пътуването. Ако обаче състоянието току-що е започнало да се влошава, невинаги е можно да се разбере за какво заболяване точно става дума.
Но има симптоми, при които без лекарска консултация категорично не бива да се пътува:
- Всяка рязка силна болка – в главата, корема, ухото, гърлото;
- Висока от 38 градуса нагоре температура с резки скокове, особено, ако е съпроводена от силно сърцебиене и тежко дишане;
- Необичайни кожни обриви, които очевидно не се дължат на предозиране с шоколад или ухапване от комар;
- Силно повръщане и диария;
- Загуба на съзнание.
Какво решение вземате – ще останете ли, или ще заминете? След като се заемете с лечението, обърнете внимание и на билетите. Ако ще пътувате със самолет, обадете се на горещата линия: в някои случаи дори и така наречените „невъзстановими“ билети могат да бъдат върнати, ако пътуването е било отменено поради болест, съветва letidor.ru.
Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари