Кога се налага консултация с остеопат
Снимка: Guliver / Getty
Майката забелязва, че стойката на малкото дете е изкривена, а когато седне на стол гръбнакът е извит на S.
Кои са симпомите, че детето има изкривяване на гръбнака и налагат консултация със специалист, разказва д-р Анастасия Соловева, педиатър-остеопат.
Ако детето е с неправилна стойка
Какво да гледате
- Детето има видима асиметрия на в тялото, когато стои право, при седеж и при движение (ходене, бягане).
- Едното рамо стои по-високо от другото, лопатките са на различни нива, вратът е отклонен в страни от централната мислена линия, която минава по гръбнака.
- Забелязва изкривяване в проекцията на гръбначния стълб – като че ли тазът е обърнат в едната посока, а гърдите в другата.
- Детето има голямо отклонение в долната част на гърба, поради което не може да седне с прав гръб. А когато се опитва да си изправи раменете, има болка.
Това са само няколко външни признаци на лоша стойка, които родителите най-често забелязват. Причина и последици, от гледна точка на остеопат.
Причините
В повечето случаи лошата стойка при децата е свързана с функционални разстройства. Те може да са настъпили по време на вътрематочно развитие или по време на раждането. Може да се явят и през първата година от живота на бебето и да са резултат от преждевременното изправяне, неправилно натоварване върху все още недостатъчно оформените му кости, стави, мускули и връзки.
Това води до неправилно разпределение на мускулния тонус. С течение на годините деформациите в опорно-двигателния апарат стават трайни, формират се неправилни двигателни стереотипи, което от своя страна може да провокира болки и да ограничи двигателната активност.
Снимка: Guliver / Getty
Какво да правите
Трябва да посетите специалист-остеопат, който да направи преглед и да постави диагноза. Това ще помогне да постигнете по-бързо резултати и да предпазите детето от по-сериозни усложнения, когато навлезе в период на активен растеж.
Основен метод за постигане на правилна стойка е физиотерапията.
Комплектът от упражнения трябва да бъде индивидуално подбран за конкретно дете от опитен лекар, специалист по лечебна физкултура. Той трябва да следи и дали упражненията се изпълняват правилно. Заниманията трябва да бъдат постоянни и редовни.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари