И помагат в критични ситуации
Снимка: Shutterstock
Тялото ни е невероятно сложна машина, която не винаги можем да контролираме. Някои неща просто се случват сами, като кихането или хълцането. Има обаче някои малки трикове, които ни позволяват да управляваме дори тези процеси.
10. Ако не искате да кихнете, разтрийте най-горната част на носа си
Когато раздразните кожата в най-горната част на носа (под челото), вашият мозък получава алармен сигнал и спира рефлекса за кихане.
Ако искате да кихате и не можете да го направите, погледнете право към източник на ярка светлина.
9. За да чувате по-добре, запушете уши
Когато сте в клуб или на концерт, музиката е силна и не се чувате помежду си. Притиснете трагуса (малкия хрущял, който се намира точно извън ушния канал) към ухото си и обърнете другото ухо към приятеля си.
Този трик се използва редовно от певците, макар че изглежда, че те просто оправят слушалките си.
8. Ако сте разтревожени, засмучете палеца си
Тази реакция може да се обясни с стимулирането на блуждаещия нерв, което на свой ред забавя пулса и снижава кръвното налягане.
7. За да се отървете от хълцането, притиснете кубче лед към езика си
Всеки има своя собствена рецепта срещу хълцане, с различна степен на ефективност.
Опитайте тази: изплезете върха на езика си и притиснете към него бучка лед.
Или запушете уши, докато пиете вода (става по-лесно, ако ви се намира сламка).
6. Ако получите болезнено схващане отдясно, докато тичате, издишайте, като стъпвате на левия крак
Същото правило важи и в обратна посока – ако имате схващане отляво, издишайте, когато стъпвате на десния си крак. И масажирайте леко тази страна, която ви боли.
Когато тичате, кръвта тече към работещите мускули. Без подходящо разгряване кръвта не се разпространява равномерно и по този начин претоварва черния дроб и далака. След това тези органи започват да натискат диафрагмата, което причинява познатото болезнено усещане.
5. Задръжте дъха си, ако искате да се събудите по-бързо
Когато направите това, сърдечният ви ритъм се ускорява и тялото ви по-лесно преминава в активен режим. Но не прекалявайте. Внезапното събуждане е достатъчно сериозен стрес за сърцето ви.
4. В лошо настроение сте? Захапете молив
Тайната е проста. Когато задържите молив между зъбите си, се активират мускулите, които участват в усмивката. Те изпращат обратна връзка до мозъка и той започва да произвежда ендорфини. И постепенно започвате да се усмихвате истински.
Целия текст четете в Обекти.бг.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари