Как да обичате себе си повече

Това е много важно за самочувствието и себеуважението и трябва да предадете тези важни уроци и на децата, особено на тийнейджърите

06 Април 2025 г.
Как да обичате себе си повече

Когато обичате себе си, разтоварвате и страховете от раменете си.
Снимка: Shutterstock

 

Какво всъщност означава да обичате себе си? И каква е разликата с това да обичате любимия човек, децата, близките си?
Всъщност има разлика и то голяма, изтъкват италиански психолози. Когато обичаме някого, ние реално му помагаме да намали част от натрупаното напрежение и поемаме тежестта, която той изпитва, върху себе си. По този начин облекчаваме живота му. Това е не просто емпатия, но и чиста, неподправена обич.
Да обичаме себе си е нещо съвсем различно. По този начин си помагаме сами и разтоварваме тежестта от плещите си, без да чакаме или разчитаме на друг. Това облекчава не само нашия живот, но и този на другите, защото ставаме по-спокойни, по-добри. И ни помага да увеличим здравословно самочувствието и себеуважението си.

Промяната започва от мисленето.
Снимка: Shutterstock

Как да го направим най-лесно?

Човешкото тяло е програмирано да интерпретира автоматично сигнали, които идват отвътре или от външния свят. Всеки звук, всеки химически елемент, всяко изображение, всяко физическо усещане и всяка мисъл се идентифицират предимно като опасен или безопасен сигнал.
Нашите мисли, дори тези, насочени към самите нас, са основен елемент в цялостното усещане за безопасност или опасност, което изпитваме на несъзнателно ниво. Да мислиш и да действаш по добронамерен, ненасилствен и любящ начин към себе си означава да даваш огромен и постоянен стимул на сигурност на тялото, което от своя страна отговаря с приятни емоции и усещания.
Това задейства механизмите за възстановяване, които от своя страна поддържат тялото здраво.
Точно обратното е, когато такава обич липсва. Грубият и осъдителен диалог със себе си ще се превърне в допълнителен опасен стимул, който ще се присъедини към многото други сигнали за опасност, идващи отвън и отвътре.

Каква е връзката между ума и тялото

Същите механизми, които характеризират взаимодействията между ума и тялото, регулират взаимоотношенията и между хората. Нашите мисли не са нищо повече от вътрешен глас, с който разговаряме със себе си. Но за разлика от думите, изречени към другите гласно, които са извън нашия контрол, в този случай можем сами да избираме съдържанието и тона. 
Вътрешният диалог става ефикасен, когато общуваме директно с тялото и изпращаме сигнали до всяка клетка. Следователно да обичаш себе си е своеобразно създаване на комфорт и емоционално благополучие не само към собственото ни тяло, но и към целия свят.   
В края на краищата знаем колко по-добре е, когато всички са в добро настроение и спокойни в една компания или семейство. И как дори един в лошо настроение, е в състояние да помрачи атмосферата и хубавите емоции за всички. Не на последно място – така ставаме не само по-щастливи, но и по-креативни и полезни в нещата, които правим.

По какъв начин можем да го постигнем

Когато обичаме себе си, не отнемаме нищо на никого, а работим за вътрешната си, интимна и дълбока сила. И именно от тази сила се поражда способността да живеем здравословно, да работим ефикасно, да помагаме на другите без усилия и да чувстваме съществуването си като пълноценно.
Има и някои конкретни практически посоки, в които можем да работим. А именно:

  • Да намерим време за себе си;
  • Да се погрижим за външния си вид;
  • Да не забравяме, че слабостта не е синоним на красота;
  • Да изоставим наложените идеали;
  • Да се обградим с хора, които наистина ги е грижа за вас.

Самочувствието и любовта към себе си са ключът към щастието (особено когато се борите с излишните килограми или друг физически аспект). Колкото повече се обичате, толкова повече успехи ще имате!
Повечето хора смятат, че самочувствието и самоувереността са нещо непостижимо. Но всеки от нас, от друга страна, може да направи нещо за себе си, за да се почувства по-обичан и по-красив: външно и вътрешно!

Колкото и да сте заети, трябва да намирате време за себе си.
Снимка: Shutterstock

Полезни съвети, които ще ви помогнат в това начинание

Намерете време за себе си

Винаги сте заети: между работа, съпруг, деца, дом, вечеря. До лягането вече се чувствате все едно валяк е минал през вас. 
Запитайте се едно: Какво направихте тази седмица за себе си? Или може би сте оставили часовете да летят, ядосвайки се, че времето все не ви стига?
Лесно ще се справите с времето. Трябва така да организирате седмицата, че да имате един ден в нея, в който да отделяте два часа само за себе си. Няма значение какво ще правите през тези два часа, те са си само и единствено ваши!

Погрижете се за външния си вид

Да изглеждате красиво е важна стъпка към доброто самочувствие. Осъзнаването на удоволствието, което ще изпитате, когато застанете пред огледалото, би било прекрасен стимул да започнете да работите за външността си. 
Не е нужно много и не трябва да очаквате гигантски промени. Започнете с малки крачки: сешоар или преса за косата, малко грим, рокля, която не сте обличали отдавна...
Тези малки неща ще ви позволят да се чувствате като кралица, дори без специален повод. А и партньорът ви ще го забележи.

Не забравяйте, че слабостта не е синоним на красота

Кой казва, че слабото тяло е задължително красиво? Не се стремете да бъдете слаба на всяка цена, а приемете, че малкото излишни килограми може би изглеждат по-секси. 
Никога не забравяйте, че едно от най-красивите неща в човека, е способността му да се усмихва. Да бъдете позитивни и открити с хората около вас дава допълнителна светлина. Затова се усмихвайте – колкото може повече!

Забравете за идеалите

Да се чувствате добре в тялото си е психологически момент. Трябва да оставите веднъж завинаги преследването на някакви перфектни мерки, защото идеалът за красота няма да ви гарантира на всяка цена щастие.
Добре е да сте самокритични, но в рамките на здравословното. Много по-важно е да вярвате в себе си и никога да не се предавате!

Обградете се с хора, които наистина ги е грижа за вас

Избирайте приятели, които, ако ви критикуват, то го правят градивно, а не с идеята да ви наранят. Хората около вас са много важни за постигане на вътрешно състояние на спокойствие. Особено, когато сте на диета или се борите за осъществяването на някаква важна цел, много лесно може да се повлияете от преценката на другите. И ако тя не ви помага, а ви пречи, това ще разруши деликатния баланс, в който се намирате.
Трябва да имате доверие на хората около вас, да можете да разчитате на тях, в случай че имате нужда, а не да ги смятате за „непознати“!

Деси Тодорова по материали от The Love Revolution
 

Да поговорим

Тийнейджъри: 6 съвета за възстановяване на самочувствието

Да поговорим

Повишете самочувствието на детето

Още от Да поговорим

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

10 неща, които подобряват ученето в училище

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

С играчките детето пресъздава различни житейски ситуации

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Има полезни начини да подобрим представянето на детето в училище.

Снимка: Shutterstock

Образование

10 неща, които подобряват ученето в училище

Доказано от учените: Ето какво помага на децата да повишат своя успех

Момиченце подрежда къщата за куклите. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

С играчките детето пресъздава различни житейски ситуации

То показва не само това, което вижда, но и личния си опит: какво научаваме

Майка, която се държи за главата. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да реагирате на детските кризи

След всяка от тях, хлапето пораства ( част II)