Добре е татковците да се включват отрано
Илюстрация: Guliver / iStock
Днес бащите са въвлечени в живота на децата си повече от когато и да било и има много доказателства, които показват, че начинът, по който говорят и общуват с децата си, носи огромни ползи за здравето, допринасящи към ролята на майката.
Въпреки това бащите все още срещат културни или професионални бариери, които почиват на остарели стереотипи, както смята Американската педиатрична академия (АПА), наскоро излязла с първото си клинично проучване върху бащинството от 2004 г. насам.
Изследването „Ролята на бащата в грижата и развитието на децата: ролята на педиатрите”, съветва педиатрите да инициират разговори с мъжете и да окуражават навлизането в живота на децата им още oт самото раждане. Изследвани са различни бащи, отразяващи разнородни части от населението, включително семейства на военни, които са мобилизирани, бивши затворници, хора от малцинствата и еднополови двойки.
„В действителност бащите имат изключително въздействие върху здравето на децата, както и върху начина, по който се справят в училище, общуването им с приятели, и дори склонността им да вземат наркотици или да се замесват в престъпни организации”, казва д-р Майкъл Йогман, председател на Комитета по психосоциални аспекти на детското и семейното здраве към АПА и съавтор на изследването. „Педиатрите могат да окуражат бащите да се включват; един от начините е да напишат рецепта за бащата с лекарски нареждания: „Играй с детето си всеки ден”, казва той.
Изследването обрисува пъстър потрет на бащинството и разкрива особен период на рязка социална промяна, започващ с кризата от 2008, която доведе до това много мъже да си останат вкъщи с децата. През 2014 г. близо 2 милиона, или 17%, от самотните родители в САЩ са мъже. Бащите са 3,4% от родителите, които си стоят вкъщи, а съпругите на 32% от тези мъже са на пълен работен ден през 2012. Според данни на Census към 2014 г. в Америка има 378 хиляди мъжки гей двойки, от които приблизително 10% отглеждат деца.
АПА дефинира „баща” най-общо като мъжът или мъжете, които са обвързани най-много с грижата за дете, без значение какви са семейните или биологичните връзки. В някои семейства тази роля се покрива от дядо, осиновител, баща, който не живее с детето, или друг индивид от мъжки пол, който е ангажиран с развитието му.
Според АПА бащите влияят на здравето на децата по различни начини, например:
Играта с татко обикновено е по-стимулираща и енергична. По-грубата игра на бащите предизвиква децата да търсят и да поемат рискове, докато по-слабо интензивните занимания с майките предлагат сигурност и баланс.
Бащите по-често вкарват нови думи, когато говорят с бебе или с малко дете, което може да ускори развитието на речта. Комуникацията между таткото и детето, докато то е на 3 години, може да предскаже по-нататъшното речево развитие.
При младежите с бащи, които активно участват в отглеждането им, е много по-малка опасността от рисково поведение или депресия. При момичетата с отдадени бащи рискът от ранен пубертет е по-малък, както и ранните сексуални опити и бременност.
АПА препоръчва на педиатрите да говорят и с бащите за здравето и развитието на децата си, вместо да ограничават тези разговори само до майките. Лекарите биха могли да подчертаят уникалната роля на бащинската игра в развитието на детето и да разберат дали бащата страда от следродилна депресия и трябва да бъде наблюдаван.
„Днешните баща си много по-заинтересовани от децата си и искат да разберат от педиатрите как се развиват те”, казва д-р Гарфийлд. „Иска им се да бъдат поканени и приобщени по време на срещите с лекаря. Особено когато все повече жени работят, все повече бащи стават хората, които основно се грижат за децата, и биха искали да знаят от докторите кое е най-доброто за тях.”
Източник: healthychildren.org
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари