До скоро се обръщаше внимание само на това на колко години е майката
Снимка: Shutterstock
Колкото по-възрастен е бащата на детето, толкова е по-голяма вероятността от възникването на проблеми със здравето на малкото, изясниха учени от Стандфордския университет.
Експертите са анализирали данни на повече от 40 хиляди деца, родени между 2007 и 2016 година, а изследването е публикувано в British Medical Journal.
Оказва се, че ако бащата на детето е над 45 години, рисковете от преждевременно раждане и ниско тегло, както и възможността за попадане в отделение за интензивна терапия за новороденото са с 14% по-високи, в сравнение с децата на по-млади бащи. Доказано е, че рисковете за бебето се увеличават пропорционално с годините, когато таткото навърши 35.
Освен това, децата на мъже над 45 имали по-малко точки по скалата на Апгар (система за бързо оценяване на състоянието на новороденото) и с 18% по-висок риск от припадъци в сравнение с децата на бащи между 25 и 34-годишна възраст. А при жените се увеличавал риска от гестационен диабет при износването на бебе от мъж на сериозна възраст.
Действително в семействата, в които родителите са водили здравословен начин на живот, били образовани и заработвали добре, рисковете са били минимални. Но изследователите са обезпокоени от самата тенденция за късното бащинство – колкото по-възрастен е мъжа, толкова била по-голяма и вероятността от увреждане на ДНК в сперматозоидите му. И съвсем не между другото от изследването става ясно, че мъжете, по-млади от 20 години, също има голяма вероятност да предизвикат риск от патология у детето.
Източник: deti.mail.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари