Преценете сами, как да не попаднете в капана
Снимка: Shutterstock
Дългоочакваната лятна отпуска преминава неусетно. Точно отброените дни за отдих се изнизват като миг, а след това хората се оказват в капана на трайно лошо настроение и депресия.
Психолози предупреждават, че краят на отпуската може да окаже неблагоприятно емоционално въздействие и да срине психически човека. Вероятно всеки има отговор защо и ето обяснението на науката.
В много случаи смяната на обстановката, преходът от силни и ярки емоции, събрани по време на отдиха, и връщането към обичайното натоварване в офиса и всекидневната трудова дейност могат да станат причина за меланхолия, апатия, уязвима психика, сълзи и усещане за безизходност.
„Това се дължи на рязката смяна на обстановката и атмосферата. По време на отпуската човек е обгрижен и подсигурен. Пестил е пари, платил е предварително хотела, осигурил е изхранването и почивката си. Излязъл е от обичайното русло на работа, грижи и задължения. И сравненията, които несъзнателно прави, между почивката и ежедневието, му докарва депресивни мисли. Защото всичко хубаво е останало зад гърба му и нищо токова на му предстои“, обяснява психологът Антон Сорин.
Състоянието се утежнява и по чисто физиологични причини.
Продължителността на деня и особено слънчевата светлина силно влияят на психиката. А след края на отпуската слънчевите лъчи са значително по-малко. Това потиска и докарва усещане за угнетеност, допълва лекарят.
„Депресията след отпуска“ често има 2 форми. Първата е свързана с усещането, че не можеш да се справиш със задачите си, втората – че работата не ти харесва и дори те отвращава.
Най-важното в тази ситуация е човек да не взема прибързани решения, за които по-късно ще съжалява. Най-добре е да потърси помощ при психиатър.
Източник, адаптация Мона Василава
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари