Защо се случва така и до какво води
Снимка: Shutterstock
Главният специалист по репродуктивно здраве към Министерството на здравеопазването на Русия професор Олег Аполихин твърди, че през последните години у мъжете все по-често се констатира ранен климакс.
Процесът е свързан с угасване на половата и репродуктивната функция, а настъпването му е неизбежно както у силния, така и у слабия пол. Но при здравите мъже климаксът би трябвало да настъпва след 70-ата година, докато днес все по-често започва след 40-ата.
Професорът отбелязва, че една от причините за тази тенденция е масовото затлъстяване сред мъжете. „Натрупването на излишни килограми се формира както при жените – мастните отлагания в областта на корема предизвикват отделянето на естроген, който потиска мъжките полови хормони. Фактически това е кастрация. Мъжът става вял, депресивен и безперспективен от репродуктивна гледна точка“, казва ученият.
Аполихин добавя, че е било проведено изследване, което показва, че половото безсилие се отразява не само на мъжката самооценка. Мъжете, които рано влизат в климакс, значително по-често прекарват инфаркт на миокарда. Освен това климаксът влияе негативно на тяхната работоспособност, което води до загуба на интерес към живота, намаляване на лидерските качества, желание да се довърши започнатото до края, загуба на професионално самочувствие.
Професорът добавя, че един от симптомите на мъжкия климакс е появата на аденом на простата, който се развива на практика у всички представители на силния пол след 45-50-ата година. Колкото по-здрав обаче е мъжът, толкова по-късно развива аденом на простата. Така че се препоръчва на всички в указаната възраст да посетят уролог за изследване на простатната жлеза.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари