На топло плесените под кората се развиват бързо
Снимка: Guliver / iStosk
Плесени, които се развиват в елхичките, могат да причинят алергичен пристъп и са опасни най-вече при децата с астма, които са особено чувствителни.
Проявите са: кашлица, задух, конюнктивит, възпаления на очите, които сълзят, носът тече ...
Алергията, предизвикана от коледните дръвчета, които гледаме в стаята, е подобна на сенната хрема през пролетта и лятото.
Наричат го синдром на „коледното дърво“ и в него няма нищо празнично. Дръвчето, което е украсено с топки, гирлянди, крие също така гъбички и плесени.
Докато расте в гората, то „приютява“ под кора си микроскопични гъбички. И когато влезе на топло в дома, тези микроорганизми започват да се развиват скоростно и разпръскват спорите си в стаята. Именно те са причина за синдрома, наречен „коледно дърво“.
Колкото по-дълго дръвчето остане в къщата, толкова повече плесените се разпространяват.
Мащабно проучване на д-р Кърландски, публикувано в американското списание Annals of Allergy, Asthma and Immunology , описва наличието на 53 вида гъбички, различни върху всяко едно от изследваните 28 типа иглолистни дървета.
Предишно проучване пък направи анализ на въздуха в дома в продължение на 14 дни. И учените установяват нарастване на броя на спорите в един кубичен метър. И ако през първия ден те са били 800, на 14-ия ден броят им стига до 5 000.
„Алергичните симптоми могат да се отключат и от химикалите, които се добавят, за да се запази по-дълго дръвчето“, обяснява д-р Нан Пам-Чи, шеф на алергологията в института „Пастьор“, цитиран от в. Le Figaro
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари