Експерти предупреждават, че за родилките това може да бъде опасно
Снимка: Shutterstock
Носенето на тежки детски столчета за кола поставя здравето на младите майки на риск, тъй като увеличава риска от пролапс на органите, пише Medikforum. В случая при родилките, това може да предизвика пролапс на матката (спадане на матката във вагиналния канал).
Физиотерапевтите са категорични, че младите майки не бива да вдигат тежко през първите два месеца след раждането, тъй като организмът все още не се е възстановил достатъчно. През този период, който при всички жени е различен, мускулите в областта на таза трябва да са в покой, за да се възстановят и стабилизират.
Сам по себе си дизайнът на детските столчета за кола не е измислен, за да бъдат носени от родилки, а много по-леките модели струват и доста по-скъпо. Освен това при пренасянето на столчето, на жените им се налага да балансират теглото му, като силно натоварват едната или другата част от тялото си странично. Столчетата са създадени за кола, а ако трябва да бъдат преместени заедно с бебето, то е редно някой друг да се заеме със задачата.
Прекалено силните натоварвания могат да провокират движение на вътрешните органи към областта на влагалището, което може да предизвика много неприятни усложнения, като изпускане на урина например. Статистиката сочи, че между 12 и 19% от жените им се налага хирургична намеса, заради пролапс на тазовите органи в някакъв момент от живота им. Преди всичко подобни травми се случват на майки, у които мускулите на тазовото дъно и влагалището са били травмирани по време на раждането.
Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари