Контактът с алергените ги пази от пневмонии и бронхити
Снимка: Shutterstock
Повечето хора вярват, че присъствието на куче в дома е здравословно. Оказва се обаче, че не кучето, а котето значително намалява риска от развитие на дихателни болести, ако детето е с генетично предразположение към астма.
Известно е, че котешките косми са източник на алергени и затова писаните са нежелани, особено, ако в дома има малки деца. А още повече при наследствено предразположение към астма.
В Международния ден на котката
припормяме резултатите от изследване, което категорично отхвърля тази теза. И е стимул да вземете отдавна желания домашен любимец за детето си.
Учени от университета в Копенхаген доказаха, че се случва точно обратното – котките предпазват децата от астма. Изследването им е публикувано в престижното научно списание Journal of Allergy and Clinical Immunilogy.
Учените наблюдавали 377 деца от 1 до 5-годишна възраст. Всички те минали през генетични изследвания, за да се установи дали носят хромозомна мутация rs7216389. Този генетичен вариант, наречен още ТТ-генотип, е свързан с много висок риск до 12-годишна възраст децата да развият астма и други заболявания на дихателната система като пневмония и различни форми на бронхит. Заедно с това учените отчитали дали малчуганите живеят в дома заедно с куче или котка.
Така те установили, че деца с ТТ-генотип по-рядко боледуват от астма, ако още от раждането им в дома има котка. А рискът намалява още повече, ако спят в едно легло с писаната.
При това именно котешките, а не кучешките алергени, според анализа, допринасят в най-голяма степен за намаляване на риска от болести.
С други думи,
ако от най-ранна възраст детето общува с котки, опасността да развие астма, е ниска
С алергените от кучето такъв „вълшебен“ ефект не бил регистриран.
Освен това при предразположените към дихателни болести деца, намалява и рискът от пневмонии и бронхити. А за другите, които не са с ТТ-генотип и не са предразположени към болести на дихателните пътища, наличието на домашни животни в къщи, не оказало никакво влияние на честотата на боледуването.
Засега учените нямат обяснение за лечебната сила на котката. Те допускат, че е възможно контактът с нейните алергени, да помага за правилното изграждане на имунната система от най-ранна възраст.
Предишни изследвания на същия екип учени показаха, че ако родителите искат да предпазят детето си от алергии, в никакъв случай не бива да го държат в стерилна среда. С колкото повече бактерии се запознае неговата имунна система в първите месеци от живота му, толкова опасността да развие алергии по-късно, е по-ниска.
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари