Има ли начин да се справим със злоядия малчуган без скандали
Снимка: Shutterstock
Често срещан проблем, пред който повечето майки се оказват сякаш безсилни. Всъщност варианти да накарате детето да започне да се храни има. При това без да изпадате в паника, да крещите или да превръщате яденето в драма, което със сигурност не помага на детето, а още повече го стресира и настройва срещу храната. Преди да използвате обаче някоя от хитростите, които ще ви предложим, е много важно да си изясните и защо то отказва да консумира един или друг продукт, каква е причината за неговия бунт и дали това е моментно състояние или продължава вече твърде дълго. Защото за всеки проблем има различно решение.
1. Във фазата на растеж
Отказът от храна може да е свързан с фаза на растежа на детето, особено около 2-годишна възраст. Тази фаза продължава до около три години. В тази възраст детето започва да възприема себе си и изгражда своята идентичност, като утвърждава присъствието си в света и чрез опозиция. В този случай инатът не е прищявка, а положителен (и нормален) етап в неговия растеж. Следователно родителят не трябва да разглежда всяка реакция и поведение на детето с притеснение или истерия.
Снимка: Shutterstock
2. Греши, не харесва, опитва отново
Това се случва в периода на отбиването и въвеждането на други различни вкусове. Тогава детето е склонно да пробва и съответно да отхвърли някоя храна. Не бива да го насилвате, по-правилно е да му предлагате разнообразие. Също така е препоръчително да го оставите да експериментира и докосва храната.
3. Не настоявайте, опитайте отново
Много е важно да поставите пред детето по-голямо разнообразие от храни. След това го поканете само да открие онези, които ще му харесат най-много. Ако то откаже и не иска да пробва нещо в конкретния момент, не настоявайте. След време ще опитате отново и тогава може да имате повече късмет.
4. Дайте добър пример и се усмихвайте
Хранителните навици зависят до голяма степен от това, което детето възприема и вижда около себе си. Ако вие не обичате и се мръщите на някоя храна, то със сигурност ще попие и също ще започне да не я харесва, без дори да я е опитало. Причината е, че в първите години от живота то се учи именно чрез подражание и пример.
5. Виж този красив червен домат
Когато детето види на масата родители, които оценяват и ядат определено ястие с удоволствие, то се вдъхновява да го опита. Няма смисъл да обяснявате колко е полезно и как ще стане силен и висок, ако изяде конкретно нещо. Подобно твърдение няма значение за детето. Но много помага, ако се възхитите на цвета или аромата на даден продукт.
6. Яде малко
Това изобщо не е проблем. Страхът на родителите, че детето не се е нахранило, е в повечето случаи фалшив. И трябва да бъде преодолян, което е проблем на самите родители. Според специалистите не е полезно за здравето на детето да го насилвате да си изяде цялата порция до последната троха. Така започва затлъстяването.
7. Детето е способно да се контролира
Американско изследване показва, че още на 2,5 години детето е напълно способно да подбере храните, които са полезни за него и точното им количество. Следователно то трябва да бъде оставено да се научи да се самоконтролира, в противен случай натискът на възрастния блокира този нормален процес на автономност.
8. Всички на масата
Храненето трябва да бъде приятен и спокоен момент за цялото семейство, дори когато детето е много малко. Това е ритуал, който то трябва да споделя с мама и татко, а не да се храни само преди тях, от страх да не остане гладно. Така то ще се научи да се наслаждава на ястията.
Снимка: Shutterstock
9. Повече зеленчуци
Зеленчуците никога не трябва да липсват в детското меню, но често те са скучни за детето. За да го убедите, че освен полезни, са и много вкусни, просто проявете фантазия и ги предложете по интересен и апетитен начин.
По материали от Nostro figlio
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари