Отговор и съвети дават АГ-специалист и нефролог
Снимка: Guliver / Getty
„Бременна съм в 19-та седмица. Това е първото ми дете и е дългоочаквано - не можех да забременея почти 10 години. Сега съм на 33 години, чувствам се добре и може да се каже, че летя на крилете на щастието, но ... . Започнах да забелязвам, че се „подувам“ - не много, но по краката ми остават следи от чорапите. Страхувам се, че ще стане по-зле. Кажете ми колко вода мога да пия и и трябва ли да се ограничават течностите?", пита бъдеща майка.
Отговор дава нефрологът д-р Елена Маркина
Количеството на течностите
Необходимо ли е да се намали количеството вода, което бременната приема, се определя индивидуално и зависи от много фактори. Освен вода жената приема и други течности: супи, сокове, сочни плодове, чай, кафе.
Много храни допринасят за задържането на течности в тялото.
Бъдещите майки трябва да избягват консерви, полуфабрикати, да ограничат приема на сол.
Физическата активност не влияе върху отоците.
Ако бременността протича без усложнения, тогава няма ограничения за количеството вода, което пие. Не е необходимо нито да намалява, нито да увеличава режима на пиене.
В какви случаи отокът е симптом на заболяване
Ако жената, преди да забременее, е била диагностицирана с хронично или остро бъбречно заболяване: хроничен пиелонефрит, гломеруонефрит и други, трябва да ограничи приемът на течности и да бъде наблюдавана от нефролог.
За съжаление, не всички гинеколози насочват жените към нефролог. Но без да се консултират с тесен специалист, те може да пропуснат патологията - тъй като има много бъбречни заболявания и често те са безсимптомни.
При правилен контрол и навременно лечение всякакви усложнения могат да бъдат сведени до минимум.
Снимка: Guliver / Getty
Постоянният оток, например, заедно с високото кръвно налягане, наличието на белтък в урината, са един от симптомите на нефропатия на бременността (временно състояние, свързано с бременността).
Ако течността се събира на други места в тялото, това може да е симптом на: остри и хронични заболявания на бъбреците и пикочните пътища и на венозна недостатъчност на долните крайници
Първото нещо, което трябва да направи бременната, която открива отоци, е да се консултира със своя гинеколог.
Ако отоците не се повлияват от билкови препарати, а освен тях жената има и високо кръвно или белтък в урината, определено трябва да потърси консултация с нефролог.
Колко вода може да пие бременната
отговаря гинеколога д-р Алима Матросова
За бременната жена е важно не само да се храни правилно, но и да пие достатъчно чиста вода.
Избягвайте сладки газирани и дори подсладена сода, също така, ако е възможно, и пакетирани сокове.
Количеството консумирана течност зависи от сезона и физическата активност.
Няма специални строги норми, но трябва да се стремите да пиете поне 1 литър вода през зимата и поне 1,5-2 литра през горещия сезон.
Повече е възможно, по-малко - не.
Водата може да се задържа в тялото, причинявайки подуване и това е естествено. Отокът се появява по стъпалата и краката в късния следобед и изчезва до сутринта – това е в рамката на нормата в края на 2-ри и 3-ти триместър.
Ясно е, че ако жената яде много леки въглехидрати, солени и пушени храни, ще задържа повече вода.
Кога се налага консултация
Не подценявайте опасността от отоците. Те могат да бъдат симптом на едно от най-страшните усложнения - прееклампсия (прееклампсия). Неговите основни характеристики:
- подуване,
- повишено кръвно налягане
- появата на белтък в общия анализ на урината.
Трябва да се притеснявате, когато подуването се появи рязко, по краката, стомаха, ръцете, лицето ... В този случай определено трябва да се консултирате с лекар, за да не пропуснете гестоза.
Трябва ли да огранича водата по време на бременност
Не! Пиенето на чиста вода е много необходимо. Механизмът на появата на оток по време на бременност не е свързан с обема на течности, които приемаме.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари