Кога е добре да потърсите специалист
Снимка: Shutterstock
Голям процент от жените по целия свят страдат от болки в млечните жлези. Разбира се, всички се притесняват, че това може да се окаже рак на гърдата.
Ще ви представим едни от най-разпространените причини за неприятните усещания и кога действително трябва да се безпокоите:
Причини за болка в гърдите
Първо, това може да се дължи на хормонални смущения. При наближаване на месечния цикъл, билките се появяват заради повишеното отделяне на естроген и прогестерон. Бременност и встъпване в менопауза също са сред причините, поради които болят гърдите.
Второ, приемът на някои лекарства също може да предизвика болка. Това се случва при медикаментите, които съдържат хормони, както и при взимането на антидепресанти, невролептици, лекарства за сърдечни болести.
Трето, медиците твърдят, че гърдите могат да болят заради наличието на киста на млечната жлеза. Това в повечето случаи е доброкачествено образувание и като правило не предизвиква дискомфорт, но при увеличаване на размера й започва да притиска тъканите, което и води до болката. Наличието на киста може да бъде съпроводено и от тежест в гърдите, усещане за парене, поява на бучка, която се усеща на пипане, нарушения в менструалния цикъл, както и увеличение на лимфните възли в подмишниците.
Четвърто, може да е в резултат на операции или травми, дори и години след като са се случили. Посттравматичните болки не застрашават здравето, но въпреки това е добре да се обърнете към специалист, след като сте забелязали подобни симптоми.
Петата причина може да е херпес зостер, свързан с активирането на вируса Varicella Zoster. След прекарана варицела, вирусът се намира в спящ режим, но след години може да се пробуди и да предизвика различен дискомфорт. В това число могат да болят и гърдите, наред с други симптоми – сърбеж, изтръпване при локализирани лезии.
Шесто, гърдите могат да болят заради мускулно пренатоварване и това може да продължи няколко дни.
Седмо, големият бюст също може да е причина за болка и това е една от най-честите причини за това. В случая спасението е много добре подбрано качествено бельо.
Осмо, при заболявания на останалите органи е възможно да се появят болки в гърдите. И това не е свързано обезателно с патология на млечните жлези. Преди всичко причина за болките могат да бъдат остеохондроза, нарушения в работата на сърцето, болести на храносмилателния тракт, дихателната система. За да се определи причината в подобни случаи, трябва да се обърнете към лекар и да си направите пълни изследвания.
И девето, неправилното бельо също може да бъде причина за болка. Или твърде широки модели, които не поддържат гърдите, или твърде тесни, които притискат, могат да предизвикат неприятните усещания.
Какво да правим при болка в гърдите?
Лекарите твърдят, че болезнените усещания не винаги са свързани с рак на гърдата, затова и не бива веднага да изпадате в паника. Възможно е да минат и от само себе си, но има ситуации, в които следва веднага да се обърнете към лекар. Става дума за следните случаи:
- Болките възникват регулярно;
- Не минават в продължение на седмица и по-дълго;
- Дискомфортът в гърдите е съпроводен с колебания на самочувствието или с нарушения на менструалния цикъл;
- Отделяне на течност от зърната, признаци на инфекция.
Бъдете внимателни към състоянието си и своевременно се обърнете към специалист.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари