След който те развъждат опасни бактерии (част II)
Илюстрация: Guliver / iStock
Най-често използваните вещи във всекидневието се нуждаят не само от миене и дезинфекция, но и от честа смяна с нови. Защото развъждат микроорганизми и бактерии, които са опасни за здравето. Затова в заглавието сложихме „срок на годност“.
Всъщност, тези вещи са напълно запазени и ни изглеждат нови, например четката за зъби, матрак, възглавници, за които разказахме в първата част.
Ето и другите вещи, които въпреки миенето, могат да развъдят достатъчно бактерии, за да ни разболеят, според Independent.
Килим
Когато всеки ден се разхождаме по килима, дори не си даваме сметка какво количество прах, кал, бактерии, които внасяме от улицата с обувките, се събират в него. Така че оставете обувките пред вратата.
Проучвания сочат, че с тях в дома ни влизат 421 000 различни вида бактерии като и особено опасните Klebsiella pneumoniae, която води до инфекции на уринарния тракт и Serratia ficaria, причинител на респираторни инфекции.
Килимът според експерти трябва да се сменя с нов на всеки 15 години. И това зависи от вида на тъканта, защото има такива, които задържат повече прах.
Миялна машина
Ако машината е твърде стара, има риск да не мие качествено съдовете за храна, чиниите и приборите. Смяната на миялната с нова е скъпа инвестиция, но въпреки това експерти съветват да го правим на всеки 10-15 години.
Пластмасови контейнери
Всяко домакинство има поне дузина пластмасови контейнери, в които слагаме храна за училище, офиса или пикник. Ако по тях има следи от нож и други наранявания, по-добре ги хвърлете и купете нови. Ако загрявате в тях храната в микровълновата печка, има риск да изложите храна на вредни токсини.
Пластмасовите кутии трябва да се сменят с нови на 6 месеца.
Тенджери и тигани
Често се изкушаваме да използваме тигани и тенджери, които са надраскани и захабени от употреба. И тефлоновото им покритие е наранено.
Експерти съветват да сменяме тези съдове на всеки 5 години, за да не излагаме здравето си на риск.
Дезинфектанти
Те са с различни наименования и се използват ежедневно при почистване и дезинфекция на плотове, бани, тоалетни .. .
И въпреки, че се затварят плътно, ако не сме ги изразходвали докрай, е добре да купим нов препарат на всеки 3 месеца. Защото остатъкът от стария няма да е така ефективен.
Кърпи за баня
Няма нищо по-успокояващо от аромата на чиста и пухкава кърпа за баня.
Снимка: Guliver / iStock
Ако хавлията не мирише приятно, значи е за смяна. Ако не е така мека – също.
Кърпите са добра среда за развитие на бактерии и микроорганизми, защото остават влажни и на топло дълго време. Те попиват много нечистотии, а често стоят в някой тъмен ъгъл, което допринася за размножаване на бактериите.
Когато кърпата не може добре да попива вода и влага, значи създава добри условия за развитие на бактерии и трябва да се смени с нова.
А срокът, в който това се налага да се прави, е на всеки 3 години.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари