Кой е най-правилният начин и колко пъти дневно децата трябва да ги почистват
Снимка: Shutterstock
Докато бебето все още раздава беззъби усмивки, надали миенето на зъбите стои на дневен ред пред вас.
Но с появата на първите зъбки, започвате да си задавате куп въпроси, които в интерес на истината са си съвсем важни и на място.
Кога и как да започнете да миете зъбите на бебето? Трябва ли да се прави преди да хранeне или е по-добре това? Колко пъти дневно да мие зъбите си порасналото вече дете?
Всички тези въпроси се нуждаят от точен отговор, защото здравето на зъбите и навиците се създават от съвсем ранна възраст.
Кога да поставите началото
Устната хигиена на бебето е важна от самото раждане. Ето защо трябва да се погрижите далеч преди появата на първите му зъбки.
В началото венците на бебето се почистват, за да се елиминират бактериите. Това се прави след всяко хранене, с марля, напоена с вода. Тя се навива около показалеца и се прокарва вътре в устата много внимателно.
Така предотвратявате риска от зачервяване и дразнене, който може да е следствие от застояло мляко или кърма.
Също така е важно всеки ден да преглеждате устата на бебето за възможни форми на микоза (млечница).
Снимка: Shutterstock
Когато се появят първите зъби
Веднага след като те пробият венците, може да започнете да използвате специфична бебешка четка и паста за зъби. С тяхна помощ ще неутрализирате бактериите.
Тази четка и паста са създадени специално за бебешката възраст и не бива да ги пропускате или да се плашите, че могат да навредят на малкото.
Млечните зъби трябва да се поддържат и изискват голямо внимание, тъй като те заемат мястото на окончателните зъби и гарантират правилното им позициониране в бъдеще.
Миене на зъбите на двегодишно дете
Правилното ежедневно почистване на устата е от съществено значение и трябва да се извършва от родителите, до момента, в който детето е в състояние да го прави самостоятелно.
На 2 годинки родителите могат да започнат да учат детето как правилно да използва четката за зъби. То трябва да мие зъбите си след всяко хранене, като някои специалисти препоръчват първоначално да ги почиства със „суха“ четка, за да елиминира остатъците от храна, а след това с паста за зъби.
Важно е да му покажете и правилните движения за почистване: четката за зъби трябва да се движи в посока от венеца към зъба отстрани и с въртеливо движение над зъба.
Снимка: Shutterstock
Между 4 и 5 години
Около 4-5 години, когато детето е придобило определени умения, то вече трябва да може да мие зъбите си самостоятелно.
Все още обаче не се препоръчва използването на други инструменти за хигиена на устната кухина - конец за зъби например. За него трябва да изчакате да стане поне на 12-13 години.
В тази възраст е важно почистването на устата да се превърне в част от ежедневните хигиенни навици за детето. Миене на зъбите три пъти на ден, всеки път след основните хранения, трябва да стане нещо напълно естествено за детето.
Изключително важно е миенето на зъбите сутрин и вечер преди лягане. Тук школите се разделят. Според някои специалисти, за детето, а и за възрастните, е напълно достатъчно да се придържат към 2 пъти миене на зъби дневно, докато други държат на 3 пъти.
Има различни мнения и по отношение на миенето сутрин. Част от експертите препоръчват това да се прави като първо действие, веднага след ставане, за да се отстранят бактериите и задържаната през нощта слюнка. А други съветват сутрешното миене да е след закуска, за да се почистят зъбите от храната.
Използването на сода бикарбонат
Почистването на зъбите със сода бикарбонат помага в определени моменти да бъдат премахнати някои петна, да се регулира рН на устата, да се отстрани лошия дъх и дори да се избелят леко зъбите.
Но! Тази практика има повече рискови фактори, отколкото ползи. И категорично не се препоръчва на деца!
Използването на сода за хляб вместо паста за зъби може да причини увреждане на зъбния емайл и тъканите на венците, тъй като това е абразивен материал. А лишени от естествената си бариера, зъбите и венците остават незащитени.
Освен това содата за хляб не съдържа флуорид, който е необходим за укрепване на зъбите и предотвратяване на кариеси в ранна възраст. За целта се използват детски пасти за зъби, в които е съобразено точно какво количество флуорид да има.
Тук пак има две мнения – някои специалисти твърдо отхвърлят флуорида в ранна възраст, други го препоръчват. Но по въпроса за содата всички са категорични – не е подходяща!
И не на последно място - содата за хляб оставя неприятен вкус в устата, който за един възрастен би бил търпим в името на някаква красота, но за детето той е чисто и просто гаден.
По материали от Qui Mamme
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари