Стресът в ранна възраст състарява клетките
Снимка: Guliver / iStock
Оказва се, че децата, чиито родители се държат с тях хладно и сурово, имат по-къси теломери от тези на хлапета, отглеждани от грижовни и състрадателни майки и бащи.
Теломерите са ДНК, обвиващи окончанията на хромозомите. Те ги защитават и се скъсяват с възрастта, неправилния начин на живот и други фактори, заради които скъсяването им не е равномерно при всички. Късите теломери увеличават риска човек в бъдеще да се сблъска със здравословни проблеми: рак, заболявания на сърдечно-съдовата система, деменция. Тези заключения са на американски учени от университета Лома Линда в Калифорния, публикувани в списание Biological Psychology.
Много експерти свързват лошото физическо и психическо здраве с нестабилен емоционален фон в семейството, припомнят авторите на изследването. И твърдят, че стресът в ранна възраст, причинен от конфликти у дома, както и липсата на подкрепа и ангажираност от страна на родителите, застрашават емоционалната сигурност на децата. Те могат да развият тенденция към рисково поведение (като вредни навици и безразборен сексуален живот) и, в крайна сметка, да доведат до различни сериозни здравословни проблеми.
"Теломерите са генетичен часовник. Установихме, че те се скъсяват с увеличаване на стреса в ранна възраст. Това се случва с всяко клетъчно делене, а при скъсяване на теломерите, продължителността на живота на клетката се скъсява", коментира наблюденията си водещият автор на изследването Реймънд Кнутсен.
Екипът му е изследвал ДНК проби на почти 200 души, участвали в две проучвания за ефекта на начина на живот върху риска от развитие на рак, сърдечни заболявания и други здравословни проблеми - през 1976-1977 г. (тогава участниците са били на възраст около 30 години), и през 2002-2007 г. години (в хода на второто проучване също е събиран генетичен материал).
Освен данните за физическото здраве, експертите изучават и информацията за емоционалната атмосфера, в която тези хора са израснали. По време на изследването всички участници са отговорили на въпроса как родителите или настойниците им са се отнасяли към тях (сред вариантите за отговор са били „имаше топло отношение“, „имаше откъснато или студено отношение“, „родителите постоянно отсъстваха у дома”).
Резултатите: хората, които смятат майките си за „студени”, имат теломери с 28% по-къси от тези, чиито майки са били внимателни и мили. Интересно е, че същите показатели били констатирани и при хора, които в отговорите си са имали предвид бащите си.
Сериозна разлика се наблюдава между хората с различно ниво на образование. Теломерите на децата, които нямат бакалавърска степен и имат строги майки, са с 42% по-къси от децата на грижовни родители. А при хората с висше образование тази разлика е 10%.
Отделно, американските изследователи са откроили хората с наднормено тегло в експеримента. Оказа се, че теломерите на пълните участници или тези с наднормено тегло (говорим за децата на суровите родители) са с 37% по-къси от тези на децата, които са израснали в грижовно семейство.
Кнутсен предполага, че висшето образование и нормалният индекс на телесна маса могат в една или друга степен да намалят негативния ефект на "студеното“ възпитание.
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари