Най-важните правила за безопасност
Снимка: Guliver / iStock
Малкото ви детенце е болно? Сериозните мерки за лечение са едно на ръка – важно е и то да оздравее бързо, и да не допуснете някой от семейството да се зарази, особено, ако има и други деца.
Така, наред с изпълнение на препоръките, предписани от педиатъра и рецептите, е ред и на други мерки, с които да не допуснете и други да се заразят:
1.Изолирайте болното
В много случаи вирусните инфекции се предават лесно, например, причинителят на варицелата може да премине без проблем в съседните стаи и дори в съседно жилище, тъй като се пренася по въздуха през вентилационните отвори.
Карантината е важна в разгара на болестта, но детето може да заразява околните и когато се подобри. Колко дълго е това зависи от конкретното заболяване – от няколко седмици до 2 месеца. Например при рубеола детето е „опасно” за другите в продължение на 4 дни след възстановяването, а при грип - до 3 седмици.
За съжаление в този период ще трябва да намалите гушкането и целувките.
Имайте предвид, че възрастните по правило карат детските болести по-тежко от малките.
Докато лекарят не разреши, хлапето не бива да се среща с други деца, затова най-разумно е да изпратите братята и сестрите му при роднини. Всички, които останат в дома, е добре да носят защитна маска – просто, но много ефективно средство.
Можете да я носите и навън, когато се разхождате и е задължително да си я слагате, когато отивате в поликлиниката или в аптеката, където е вероятно да има и други болни.
2. Спазвайте правилна хигиена
Можете да се заразите не само „по въздуха“, но и ако пипате общи предмети – играчки, дрехи, съдове за хранене, така че колкото по-често тези предмети се перат и мият, толкова повече снижавате риска по тях да има опасни бактерии и вируси. Изобщо всичко, което се намира около болния – мебели, завивки, игри, дръжките на вратите, ключовете на лампите и т. н. трябва да се хигиенизира.
Бършете ги два пъти на ден с влажна кърпа или с дезинфектант, и всеки ден мийте пода на стаята на детето. А след като оздравее, направете генерално почистване, като оберете прахта от всички повърхности.
Нека малкото се храни в отделни само негови съдове, които съхранявате отделно от общите и ги миете отделно, с отделна гъба и гореща вода.
Да, да, знаем за навика да дояждате останалата от него храна, но в никакъв случай не го правете, когато е болно.
Сменяйте през ден чаршафите, калъфките на възглавницата и пижамката му, а използваните перете в гореща вода и гладете, след като изсъхнат.
След като сте пипали детето – преобличали сте го, приспивали сте или сте го хранили, мийте ръцете си със сапун.
Не давайте на другите вкъщи да пипат нещата на болното дете. На него му дайте няколко любими играчки, а останалите приберете. Когато оздравее, тези играчки ще трябва да бъдат почистени старателно, за да не се презаразява от тях
3. Инкубационен период
Дете, което е болно от грип или друг вирус, може да зарази останалите дори преди самото то още да се е разболяло – ден-два преди да се появят първите оплаквания. Болестта може да продължи около седмица или десет дни и в това време детето продължава да е „опасно“. Дори след като е оздравяло остава минимален риск инфекцията да се предаде на другите членове в семейството или хората, к които то общува – в зависимост от болестта този период се простира от три седмици до два месеца.
4. Свеж въздух
И в студеното време трябва да проветрявате стаята на малкия пациент по няколко пъти на ден в разстояние на 10-15 минути. Когато е горещо пък вирусите се размножават много бързо, а на детето му е трудно да диша. В подобни ситуации, а също и когато имате парно, овлажнявайте въздуха и се стремете болното винаги да диша свеж въздух
parents.ru, адаптация Марина Атанасова
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари