Има ли начин да се справим с този наистина сериозен проблем и какви могат да бъдат последиците, разговаряме с доц. Даниела Грозева, специалист дерматолог с над 10 годишен опит и с повече от 40 участия в български и световни конгреси и форуми, в седмия епи
Снимка: Shutterstock
Един от най-често срещаните проблеми при тийнейджърите е акнето. Защо обаче говори, че то е не само физиологичен, а и психологически проблем. И кои са най-честите емоционални сътресения, пред които детето е изправено като последица от акнето?
В такива моменти има начин да помогнем като родителите, но трябва да знаем как да го направим най-правилно. И кои грешки не бива да допускаме. Кога трябва да потърсим дерматолог за тийнейджъра и как трябва да се поддържа кожата в тази възраст? Кои психологични фактори играят голяма роля за този дерматологичен проблем? Коя е причината за появата на акне по време на бременността и в зряла възраст? Кои козметични продукти са безопасни за бебето в утробата?
Акнето е най-често срещано сред тийнейджърите и повечето хора го свързват именно с този период. В тази възраст настъпват редица физиологични проблеми, които са част от пубертета. Но именно те дават отражение и върху психиката. „Тийнейджърите са доста емоционални и когато такъв проблем се появи, той се отразява на психиката им. В тази възраст децата имат различна кожа на лицето. И наистина резките промени в такъв момент могат да провокират психосоматични проблеми. Имала съм пациенти, които развиват депресивни състояния точно заради външния си вид. Това затруднява и социалните им контакти“, обяснява доц. Грозева.
Какво се случва на практика? Тийнейджърите стават по-затворени, хормоните им бушуват, те отказват да се срещат с връстници. „Това влияе не само на социалния им живот, а и на качеството на живот изобщо. Понякога се налага консултация и с психиатър. А това е крехка възраст и всички тези промени влияят върху емоционалния баланс на детето“, казва специалистът.
Как родителите да помогнат? Една от основните грешки е да се неглижира проблема с надеждата той да се реши сам във времето. А трябва да има навременна грижа, за да не се стига до тежка форма, която да рефлектира върху емоционалния статус.
„Ако минат година-две, без повлияване от медицинската козметика, която се използва, трябва да се потърси лекар. А най-честата грешка е смяната на продуктите за хигиена и грижа. Идеята е, че имаме едно развитие на клетките на епидермиса, което продължава около 28 дни. За да има добър ефект, който да се задържи във времето, трябва да минат поне 3-4 цикъла. Тоест нужно е поне 3-4 месеца търпение, постоянство и по-дълговременна употреба, за да има и дълготраен ефект“, казва доц. Грозева.
Какво още трябва да знаете за този проблем, доц. Даниела Грозева в седмия епизод от подкаст поредицата на „Новите родители“.
Приятно слушане!
- Spotify
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари