Които тревожат всяка майка
Снимка: Shutterstock
Много често от раждането на момченцето майките се питат как правилно да се грижат за половите му органи. Какво е нормално и какво не е?
Надяваме се да отговорим с този текст на повечето наболели въпроси.
1. Каква е нормата за размера на половия орган на новороденото?
Половият орган обикновено е около 1,5 см. Пикочният канал трябва да е по продължението на целия орган, да има отвор на върха на главичката, тестисите трябва да се намират в скротума, а препуциума (тънката връзка между главата на пениса и кожата на члена) да е подвижен.
2. Какви трябва да са размерите на тестисите?
От 6 до 11 мм, като се приема да са много извън тази норма – това също се смята за прието. През първите дни след раждането тестисите могат да се увеличат под въздействието на хормони. Ако след три седмици отокът не премине, редно е да се обърнете към лекар.
3. Възможно ли е в скротума изобщо да няма тестиси?
Да, „слизането“ и на двата тестиса или на единия не винаги се случва в момента на раждането. Особено, ако е имало проблеми по време на бременността, бебето се е родило преждевременно или е било твърде голямо за износване. При тези случаи още в родилния дом лекарите диагностицират криптохизъм (липсата на единия или двата тестикула в скротума) и наблюдават бебето. Но обикновено до половин година след раждането (максимум до година) тестисите „слизат“ където им е мястото.
4. Възможно ли е тестикулната торбичка да си промени цвета?
Обикновено цветът на половите органи е розовочервен. Но гениталиите могат да станат много по-тъмни в реакция с по-ниската температура във външния свят. Освен това, след раждането на момченцето е възможно да се появи пигментация – случва се при едно на десет деца и преминава в двуседмичен срок.
5. Възможно ли е да има окосмяване?
Да, особено, ако бебето е недоносено – тогава половите му органи са покрити с мъх. Не би следвало да обръщате внимание – обикновено след няколко месеца те изчезват.
6. Вярно ли е, че препуциумът не е нужен?
Не, той изпълнява защитна функция, предотвратява замърсявания и инфекции на пениса. Под препуциума се произвеждат лизозими и други вещества, които унищожават патогенните бактерии.
7. Нормално ли е, ако главичката на пениса не бебето не се заголва изцяло?
Да, това е физиологично нормално, нарича се вродена фимоза. При 95% от момчетата се случва и изчезва от само себе си между 3-ата и 14-ата година. Родителите не трябва да се безпокоят или да се опитват да „отлепят“ кожичката сами.
8. А ако на главата на члена се събира бяло вещество?
В незначителни количества това също е норма. Нарича се смегма и представлява секрет на жлезите плюс влага и мъртви епителни клетки.
9. Как да се грижим за гениталиите на момчето?
Не трябва да се опитваме да го мием „отвътре“, достатъчна е външната грижа – къпане веднъж на ден и измиване на три часа с вода или с мокра кърпичка. Използвайте миещо средство само при нужда, за да не изсушите кожата. И, когато нанасяте общ крем с цинков оксид, пропускайте зоната на члена и тестисите.
10. Вредни ли са еднократните пелени?
Към момента няма единно мнение по въпроса. Но, ако използвате еднократни пелени, сменяйте ги възможно най-често или поне на 3-4 часа, като между другото оставяйте детето без тях – т.нар. въздушна вана.
Кога трябва да се притесняваме?
- Детето има затруднено или болезнено уриниране;
- При уринирането се издува кожата върху главичката на пениса му;
- Главичката на половия му член почервенява;
- Появява се оток, болезненост на пениса;
- Има значително количество смегма;
- Торбичката на тестисите е отекла или е зачервена;
- Торбичката на тестисите е приела формата на пясъчен часовник (и/или частично е отекла);
- Когато бебето плаче, се появява изпъкналост в областта на слабините.
При всички тези ситуации или при други, което не са описани, но ви притесняват, незабавно се обърнете към лекар.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари