Как да го забавляване, без да изнервите всички наоколо
Снимка: Getty
Дългият път винаги е стрес не само за родителя, но и за детето. То не знае колко дълго ще продължи пътешествието, а думите на майка му, че ще отнеме само няколко часа, не означават нищо конкретно за него, обяснява педагогът Надежда Болдова.
Какво да направите преди път
Преди път вземете карта и покажете на децата къде отивате, колко ще пътувате и накъде ще се движите. Начертайте го на лист хартия. Покажете му от къде за къде пътувате, какъв вид транспорт ще използвате и какво смятате да правите по пътя.
- Поканете детето да подготви своите играчки, които би искало да вземе със себе си. (Но не забравяйте да проверите какво е сложило в раницата.)
- Помислете за план за действие, в случай че хлапето е палаво, а ви предстои пътуване с влак, рейс или кола.
Снимка: Getty
Как да направим пътя интересен и лесен
- Купете предварително малка играчка изненада, която ще подарите на детето вече в транспорта. Подаръкът със сигурност ще го зарадва.
- Когато избирате забавления, подберете такива, които не заемат много място.
- Игрите не трябва да съдържат компоненти, които цапат или случайно могат да се разлеят върху близкия съсед.
- Подберете разнообразни занимания. Не забравяйте, че детето рядко успява да задържи вниманието върху една дейност за повече от 10-15 минути.
Какви игри да вземете
- Основното спасение е разнообразието.
Затова редувайте настолни игри с игри за развитие на говора или броене, филми или упражнения за описване на света около вас. Добре е да играете думи за запаметяване, това упражнение развива добре паметта и мисленето.
- Внимавайте с джаджите: не е разумно детето да играе електронни игри по време на път, може да му прилошее, ако е чувствително към завоите.
- Когато използвате джаджи, не забравяйте да вземете специални слушалки, така те ще се разсейват по-малко от външния шум, а останалите ще бъдат благодарни.
Примери за игри и упражнения
1. Книжки с образователни комикси с ярки и големи илюстрации. Картинките имат много детайли. Можете да измислите различни задачи: намерете всички животни, потърсете червени предмети, колко цвята има на страницата и т.н.
2. Играта „Кой как изглежда“. Избираме обект: облак, дърво или нещо друго и се опитваме да намерим прилики с други предмети, приказни герои. Чудесно е за развитие на въображението.
Снимка: Getty
3. "Броим." Проста и много ясна игра: изберете различни елементи, които са пред погледа на детето и бройте – камиони, коли, табели ....
4. Настолни магнитни игри. Те са идеални за път, защото магнитите помагат да не губите частите.
5. Всякакви вариации на игри с думите: „Назови животното с последната буква от моята дума“ или „Намери всички предмети около нас с буквата „а“. Тези занимания развиват много добре речника и тренират паметта (правилата изключват да повторите използване вече дума).
6. По време на почивка, когато спирате, играйте с детето на открито - така то ще превключи, ще си почине след дълго седене на едно място и ще се раздвижи.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари