Важно умение, което не всеки възрастен притежава
Снимка: Shutterstock
Поставянето на лични граници започва в ранна възраст.
Дете, което знае как да защитава личните си граници и знае точно къде започва и завършва личното му пространство, уважава себе си и другите и ще може да изгради здравословни взаимоотношения в бъдеще, пише moms.com.
Откъде да започнем?
Обяснете на детето си какво означава „лични граници“
Не всеки възрастен разбира какво е личен периметър. А на хлапето са му нужни подробни обяснения. Най-лесно е да започнете е да говорите за лично пространство, тъй като то вече има представа какво е това.
Обяснете ме, че личните граници са като споразумение между двама души, че ще зачитат тайната на другия. Например, да не докосват друг човек, без да питат, да уважават неговите желания и интереси, да не прекъсват разговора и т.н.
Обяснете му с какво се различава общуването с близък човек и с непознат. Нека самото то да реши за себе си какво иска.
Илюстрация: Guliver / iStock
Какви действия на другия човек смята за неприемливи и, че нарушават личното му пространство? Какви действия от страна на околните му създават дискомфорт?
Така детето ще може да разбере и защити своите граници без никакви съмнения и колебания, ако някой се опита да ги наруши.
Дайте пример
Покажете на детето си как да се държи. Обяснете му, че другите хора също очакват да не нарушава техните граници.
Не се впечатлявайте, ако то се противопостави на някой роднина, който се опитва да го прегърне или целуне. Не го карайте да го прави насила. Това се отнася и за самите вас: не целувайте детето, ако то не иска, покажете уважение.
Всеки ден го оставяйте да избира какви дрехи иска да носи, каква закуска предпочита. Оттук започва разбирането за неговата автономност.
Целта е да го научите да се чувства комфортно и да уважава комфорта на другите.
Децата разбират най-добре взаимното уважение, като наблюдават възрастните.
Този урок е важен и може да предпази детето от нежелани действия от страна на деца и възрастни.
Разбира се, никой не може да гарантира, че неприятна ситуация няма да се случи, но поне ще сте сигурни, че сте предприели стъпки, за да предотвратите това. А, ако нещо такова се случи, е много вероятно детето да не мълчи, а да ви разкаже за случилото се.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари