Проверете дали умеете да избягвате и решавате конфликтите (част 1)
Снимка: Guliver / Getty
„Всички щастливи семейства си приличат“, пише Лев Толстой в романа си „Анна Каренина“.
Всъщност психолозите определят 10 модела на поведение, които според тях обединяват щастливите двойки.
Ние ще ги представим в 2 последователни дни: 5+5 неща, които помагат да търсите и намирате компромиси, за да сте щастливи заедно.
Ето кои са те.
1. Те не се оплакват от партньора си на познати и роднини.
Щастливите двойки не въвличат трети човек във взаимоотношенията си.
Ако между съпрузите възникне недоразумение, те говорят директно един с друг. Приятелките на жената и приятелите на мъжа (още по-малко родителите ), по правило не могат да бъдат неутрални. От солидарност са готови да помогнат на вас, съответно на партньора ви, а това само ще навреди на взаимоотношенията. Ако проблемът не се реши и отношенията „боксуват“ на едно място, е по-разумно да потърсите семеен психолог.
2. Те не сравняват себе си с друг.
Съпрузите в щастливите двойки се приемат и се обичат един друг такива, каквито са, знаейки че не всички са идеални. Чуждият партньор може да изглежда по-добър, но само когато живеем заедно, ние виждаме човека като на длан. Защото пред чужди хора, всеки пази поведение и демонстрира най-добрите си качества.
Любящите съпрузи не се присмиват на недостатъците на другия, приемат възгледите му и помагат на партньора да израсне, като го подкрепят.
3. Те не влизат в ролята на жертва.
Щастливите двойки не се обвиняват един друг, заради своите проблеми. Хармоничните партньори си дават сметка, че отговорността за случващото се е на двамата.
Снимка: Guliver / Getty
Естествено, позицията на жертва дава много предимства: власт, възможност да обвинява, да прехвърля вината върху друг, вместо да се вземе в ръце и да оправи живота си.
Никой не може да направи другия щастлив, докато сам не е готов да се промени.
4. Те не се контролират един друг във всичко.
Ревност, контрол, желание за доминиране – идват от неувереността в самия себе си.
Всеки човек има право на личен живот и на лични граници (например на време за почивка в уединение). Ако тези граници постоянно се нарушават, това заплашва вашата безопасност и вика естественото желание да защитите своята територия.
Позволете на партньора си да има лично пространство и той още по-силно ще пожелае да бъде с вас.
Снимка: Guliver / Getty
5. Не очакват другия да е съвършен.
Очакваме, че нашият партньор ще се окаже „рицарят на бял кон“ , а след това се разочароваме и се дразним, когато се сблъскаме с действителността и с реалния човек и неговите недостатъци. Ако тази история е за вас, значи е дошло време да се научите да приемате себе си и другия, такъв какъвто е.
Забелязвате ли талантите на половинката си? Хвалите ли го за достиженията? Не е ли загаснала искрата на това, за което сте го избрали за ваш партньор?
Тези 5 правила са лесни за запомняне, но понякога са трудни за изпълнение. Те могат да се използват като тест за оценка на връзката във вашата двойка.
Ако по-голямата част от тях отговаря на семейната ви история, може би си струва да помислите и да потърсите компромиси, защото връзките са толкова трудни за изграждане и толкова лесни за разрушаване.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари